Meblowe perełki ze śmietnika. Co można znaleźć w zsypie?
2021-03-11, 08:03 | aktualizacja 2021-03-11, 13:03
Dla jednych bezwartościowe śmieci. Dla drugich przedmioty, którym można dać "drugie życie". Coraz więcej osób ratuje rzeczy wyrzucane na śmietnik. To szansa na drobny zarobek i praktykowanie zachowań proekologicznych. Czego najczęściej poszukują?
Stare fotele, regały i szafki pozostawione przy śmietniku to dla wielu amatorów majsterkowania bezcenny skarb. Trend odnawiania starych mebli zyskuje na popularności. Zwolennikom pomagają media społecznościowe, w których można znaleźć coraz więcej informacji o perełkach pozostawionych w różnych częściach miasta.
Posłuchaj
Z drugiej ręki
W niejednym śmietniku można zauważyć cenne przedmioty. Dominika Szaciłło, założycielka strony "Uwaga, śmieciarka jedzie" znalazła krzesła z lat 50. Zrobiła zdjęcia i opublikowała na portalu społecznościowym. – Nie miałam co zrobić z tymi krzesłami. Pomyślałam, że może komuś się przydadzą. To były ładne, drewniane meble w dobrym stanie. Łatwo można było je odnowić i wykorzystywać przez kolejne lata – wspomina. Spontanicznie dodany przez nią post szybko przerodził się w stronę internetową, a następnie w grupy, które lokalnie działają na platformach społecznościowych.
To jest oficjalny pejdż grup "Uwaga, śmieciarka jedzie", które w całej Polsce zrzeszają fanów recyklingu, ponownego...
Opublikowany przez Uwaga, śmieciarka jedzie - strona ogólnopolska Sobota, 26 października 2019
Perełki ze śmietnika
Unikalne znaleziska, to nie tylko meble. Obecnie w Polsce działa ponad dwieście pięćdziesiąt grup, które lokalnie informują się o cennych przedmiotach, wystawionych do wyrzucenia. – Można tam znaleźć wszystko. Od pojemnika na pranie, poprzez zabawki, telewizory, i elektronikę, łatwą do naprawienia. Ludzie często pozbywają się naprawdę zadbanych rzeczy. Nieraz dodają ogłoszenia, w których piszą, że dany przedmiot jest w dobrym stanie i można go sobie za darmo zabrać. To przecież żaden wstyd – przekonuje Joanna Szydłowska, administratorka grupy ze Szczecina.
Meblowe perełki ze śmietnika / Majsterki
Szansa na zarobek
Ratowanie przedmiotów to nie tylko działanie przeciwko generowaniu odpadów. Dla wielu to także szansa na drobny zarobek. Najlepszym przykładem mogą okazać się kafelki, np. tzw. gorseciki. – To rodzaj mikropuzla. Płytki są jednobarwne, więc można z nich ułożyć nieskończoną liczbę kompozycji. Tego typu rzeczy często lądują na śmietnikach. Wynika to z faktu, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co wyrzucają. Współcześnie za metr kwadratowy gorsecików trzeba zapłacić około tysiąca złotych – wyjaśnia Małgorzata Bosek, założycielka strony "Warszawskie posadzki".
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 7.48
zch