Spór o unijny fundusz odbudowy. Kaleta: jesteśmy konsekwentni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o unijny fundusz odbudowy. Kaleta: jesteśmy konsekwentni
Sebastian KaletaFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Rozumiemy, że doszło do zmiany stanowiska u największego koalicjanta. Ubolewamy nad tym, ale przyjmujemy to do wiadomości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski.

Polski parlament musi podjąć decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy. Rząd zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął. Politycy Solidarnej Polski publicznie zgłaszali wątpliwości dotyczące ratyfikacji decyzji ws zwiększenia zasobów własnych UE. Zapowiadają też, że zagłosują przeciwko zwiększeniu zasobów własnych UE.

1200_Dera_PR1.jpg
"Wkrótce czekają nas ważne decyzje polityczne". Dera o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

"Jesteśmy konsekwentni, mimo ataków"

– W tym dokumencie znajduje się zgoda na zaciągnięcie w imieniu UE pożyczek przez KE, następnie wspólna odpowiedzialność za spłatę tych pożyczek i wprowadzenie europodatków  takich, jak opłata śmieciowa – wskazał w "Salonie politycznym Trójki" Sebastian Kaleta.


Posłuchaj

13:55
Sebastian Kaleta: Solidarna Polska jest konsekwentna w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Co jest istotne, ten budżet był negocjowany wspólnie z rozporządzeniem ograniczającym suwerenność, warunkującym wypłatę od oceny Komisji Europejskiej, zatem wynik tych negocjacji jest – niestety – dla Polski niekorzystny. Każde pieniądze, wpisane w tych dokumentach na rzecz Polski, są pieniędzmi znaczonymi, których odebraniem KE będzie mogła szantażować. Wobec takich owoców negocjacji Solidarna Polska uważamy, że rozporządzenie warunkujące wypłatę środków od decyzji KE jest wielkim problemem całego tego mechanizmu. Te pieniądze Polsce się należą  tego nie kwestionujemy  ale nie może być tak, że są to pieniądze znaczone – dodał. 

Czytaj także: 

– Brak ratyfikacji tego dokumentu spowoduje, że przywódcy państw europejskich wrócą do stołu negocjacyjnego – podkreślił gość Polskiego Radia. Dopytywany, czy Solidarna Polska chce, by wznowiono negocjacje w sprawie Funduszu Odbudowy, Sebastian Kaleta przypomniał, że "w listopadzie o tym mówił w listach do premierów państw UE premier Mateusz Morawiecki". – Mówił o tym, że jeśli rozporządzenie warunkujące wypłaty będzie przyjęte, to wtedy polski parlament nie przyjmie budżetu unijnego w tym kształcie – sprecyzował. Pytany wprost, czy premier Mateusz Morawiecki zmienił zdanie, gość "Salonu politycznego Trójki" odpowiedział "tak".

twitter piotr muller free Piotr Müller free 663.jpg
"Głosowanie przeciw interesom Polski". Rzecznik rządu o sprzeciwie wobec Funduszu Odbudowy

– Rozumiemy, że doszło do zmiany stanowiska u największego koalicjanta. Ubolewamy nad tym, ale przyjmujemy to do wiadomości – przyznał. – Mamy nadzieję, że PiS nie będzie dążyło do rozpadu dobrego projektu Zjednoczonej Prawicy - podkreślił Sebastian Kaleta, pytany o reakcję Solidarnej Polski na ewentualne ultimatum ze strony PiS.

W rozmowie więcej na temat Funduszu Odbudowy, relacji w Zjednoczonej Prawicy i innych wydarzeń na scenie politycznej. 

Salon Polityczny Trójki - Sebastian Kaleta/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziłBartłomiej Graczak
GośćSebastian Kaleta (sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski)
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 8.45


mbl/kr

Polecane