Historia-honor-los na "Scenie teatralnej Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia-honor-los na "Scenie teatralnej Trójki"
Arkadiusz JakubikFoto: Fot.: PR/Wojciech Kusiński

Historia, honor, wielka ucieczka, miłość, czyli przewrotna opowieść Eustachego Rylskiego o losie powraca po 9 latach na Scenę Teatralną Trójki.

"Warunek" pojawił się na mapie polskiej literatury w 2005 roku. Pisarska droga Eustachego Rylskiego należy do najbardziej zdumiewających na tej mapie: późny debiut i od razu spektakularny, potem długa przerwa i… powrót do powieści, wśród których "Warunek" okazał się ponownym objawieniem literackim.

To, w skrócie, o powieściach Eustachego Rylskiego. Jest on także autorem dramatów oraz opowiadań. Na początku roku ukazała się nowa jego książka, tym razem wspomnieniowa, pod tytułem "Jadąc". Postanowiliśmy więc i my przypomnieć radiową adaptację "Warunku", słuchowiska wieloobsadowego, na jakie w obecnych w a r u n k a c h trudno sobie pozwolić.

Obsada ta jest, jak i cała opowieść, męska z jednym wyjątkiem. Jedyną rolę żeńską zagrała Karolina Gruszka, którą między innymi mogliśmy podziwiać 8 marca w telewizyjnej adaptacji powieści Akunina "Lewiatan". Cała, dodajmy, obsada słuchowiska – znakomita.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, uważamy nasz wybór za wyjątkowo atrakcyjny.

Emisję słuchowiska tradycyjnie poprzedzi spotkanie z jego twórcą, czyli adaptatorem i reżyserem – Waldemarem Modestowiczem.

Po dwóch "kosmicznych" wyprawach na STT powracamy więc w drugą marcową niedzielę na ziemię.

Polecamy, zapraszamy.

Barbara Marcinik oraz Jakub Sadowski – wydawca.


Poniżej – tekst, który towarzyszył premierze (z 1 listopada 2012).

***

"Warunek" jest historią dwóch żołnierzy armii napoleońskiej z 1812 roku  pochodzącego z arystokracji Andrzeja Rangułta i syna biednego popa Semena Hoszowskiego, którzy stają naprzeciw siebie w pojedynku, z powodu którego są zmuszeni zdezerterować z armii. To przewrotna opowieść o uzależnieniu od przemocy, honorze, patriotyzmie. Przewrotna, bo korzystająca z konwencji powieści awanturniczo-przygodowej i kostiumu historycznego.

Radiowa adaptacja Waldemara Modestowicza zachowuje tak charakterystyczne dla Eustachego Rylskiego tempo narracji, rytm wypowiedzi bohaterów. Do realizacji udało się zaprosić świetnych aktorów, którzy przeniosą słuchaczy w niecodzienny  i przecież umowny  czas wojen napoleońskich.

"Warunek"
Autor: Eustachy Rylski
Adaptator i reżyser: Waldemar Modestowicz
Realizator: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada: Arkadiusz Jakubik – Narrator, Paweł Ciołkosz – Hoszowski, Marcin Bosak – Rangułt, Marcin Przybylski – Rudzki, Sławomir Pacek – Dreszer, Piotr Bajtlik – Wolanin, Henryk Talar – Lamont, Grzegorz Kwiecień – Heltrein, Karolina Gruszka – Anna.

Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę, 14 marca, o godz. 20.05.

***

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane