"Minari" – w pogoni za amerykańskim snem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Minari" – w pogoni za amerykańskim snem
Kadr z filmu "Minari" w reżyserii Lee Isaaca ChungaFoto: mat. promocyjne

Okazuje się, że Brad Pitt nie tylko starannie wybiera role dla siebie, ale też potrafi przewidzieć, jakie filmowe tematy spotkają się z zainteresowaniem widzów i pochwałą krytyków. Wyprodukowany przez niego film "Minari" to jeden z najczęściej ostatnio nagradzanych na świecie filmów, doceniany także podczas ceremonii wręczania Złotych Globów. Na polskich ekranach obraz będziemy mogli oglądać od 23 kwietnia.

Dramat w reżyserii Lee Isaaca Chunga otrzymał Złoty Glob w kategorii "Najlepszy film zagraniczny", ale sezon nagród tak naprawdę dopiero się dla niego rozkręca. – Film zdobył już ponad 40 nagród od samych stowarzyszeń krytyków. Jego pierwszym ogromnym sukcesem był festiwal Sundance, gdzie zdobył zarówno Grand Prix, jak i nagrodę publiczności – mówi Izabela Wierzbińska, filmoznawczyni.

Posłuchaj

3:39
"Minari" – przepiękna, czuła opowieść, która zdobyła serca publiczności i krytyków (Fajny Film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jednym z bohaterów "Minari" jest Jakob Yi (Steven Yeun), który przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak, jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Kadr z filmu "Minari" w reżyserii Lee Isaaca Chunga  Foto: mat. promocyjne Kadr z filmu "Minari" w reżyserii Lee Isaaca Chunga Foto: mat. promocyjne

– To przepiękna, czuła opowieść bardzo skupiona na bohaterach. Jesteśmy bardzo blisko tych rodzinnych przeżyć. To intymny portret, gdzie czujemy się właściwie tak, jakbyśmy należeli do tej rodziny. Jest tam też wiele humorystycznych sytuacji i bohaterowie, których kocha się od pierwszego wejrzenia i którym naprawdę się kibicuje – ocenia Izabela Wierzbińska w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Izabela Wierzbińska (filmoznawczyni, Best Film)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 12.48

mat. promocyjne/kr

Polecane