"Muzyka jest jedna". Archie Shevsky po drugiej stronie mikrofonu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Muzyka jest jedna". Archie Shevsky po drugiej stronie mikrofonu
Archie ShevskyFoto: archiwum prywatne

– Często spotykam się z uznawaniem pewnej muzyki za lepszą lub gorszą tylko z uwagi na gatunek, do jakiego należy. Fundamentalnie się z tym nie zgadzam. Dla mnie muzyka jest jedna. Są doskonałe numery reggae i doskonałe numery trashmetalowe. Wystarczy po nie sięgnąć – ta myśl przyświeca Archiemu Shevsky'emu podczas tworzenia "Akordów Alterowanych" – audycji emitowanej w Trójce w poniedziałkowe wieczory. W "Serdecznym dźwiękach" Archie Shevsky nie wystąpił jednak jako radiowiec, lecz jako muzyk.

Posłuchaj

51:26
Wszystkie inspiracje Archie Shevsky'ego (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Autorska audycja w Trójce to dla Archiego Shevsky'ego tylko kolejny krok na muzycznej drodze. Oprócz tego śpiewa, gra na pianinie, fortepianie i gitarze, ma na swoim koncie kilka muzycznych projektów oraz odpowiada za brzmienie artystek takich jak Natalia Kukulska czy Natalia Szroeder. 

W poszukiwaniu artystycznej drogi

– Przez większość życia mierzę się z problemem odnalezienia siebie i swojej drogi. Dopiero w okolicach trzydziestki zacząłem rozumieć, że jeszcze nie do końca odnalazłem się artystycznie. Po drodze podejmowałem różne próby – przyznaje gość Mateusza Krautwursta.

Słuchaj "Akordów Alterowanych" w Trójce --->

Muzyczne inspiracje? Archie Shevsky ma ich całe mnóstwo. Zdarza się, że podczas jednego wieczoru słucha węgierskiego kompozytora Béli Bartóka i numetalowej grupy Slipknot. – Muzyka pasjonuje mnie bez względu na kierunek, w którym zmierza. Albo coś w niej mnie dotyka, albo nie. W każdym gatunku muzycznym można odnaleźć pokłady wolności – mówi. Często sięga też po Milesa Davisa i Coltrane'a, a to ze względu na swoje wykształcenie. – Wiele lat nauki fortepianu jazzowego spowodowało, że muszę się pilnować i świadomie zapominać o tym, czego nauczyłem się w szkole – dodaje.

Z muzyką "od małego"

Archie Shevsky jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Zainteresowanie muzyką zaczął wykazywać już w wieku trzech lat, co zauważył jego ojciec zajmujący się lutnictwem. – Stworzył dla mnie małą gitarę do stawiania pierwszych kroków na instrumencie. Moja nauka zaczęła się od gitary, ale porzuciłem ją dla fortepianu. Gitara ze mną została i w dorosłym życiu do niej powróciłem – opowiada artysta.

Michał Dąbrówka i Archie Shevsky - Śląski Festiwal Perkusyjny/Śląskie Centrum Perkusyjne

W "Serdecznym dźwiękach" mogliśmy podziwiać zarówno instrumentalne, producenckie, jak i wokalne umiejętności autora "Akordów Alterowanych". Zaprezentowaliśmy m.in. dwa utwory jego autorskiego projektu Archei. Jeden z nich nosi tytuł "Losing My Soul". – Był to drugi singiel tego projektu. Odważnie, bo po angielsku. To było niedługo po debiucie na żywo na głównej scenie Woodstocku – wspomina muzyk.


Lista utworów:

1. Archei – "Losing My Soul"
2. Natalia Szroeder – "Parasol"
3. Bartozzi feat. Konrad Biliński – "All And More"
4. Natalia Kukulska – "Hard to Find"
5. Geometry  "No Useless Souls"
6. Natalia Szroeder – "Pestkil"
7
. Aarch_A – "Rozmarzam"
8. Grzegorz Hyży – "Ratuj"
9. Hotrod – "Nikt nie potrafi tak żyć"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Konrad Biliński (Archie Shevsky – pianista, wokalistka, kompozytor, autor tekstów, producent, dziennikarz radiowej Trójki)
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 23.09

kr

Polecane