Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu
Papież Franciszek z wizytą w irackim mieście KarakoszFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 

Taniec radości

Wizyta Ojca Świętego wzbudziła zainteresowanie mediów. Światowe media pokazały filmik przedstawiający księdza tańczącego z radości z powodu przybycia do Karakoszu papieża Franciszka. Tak spontanicznie okazującym swą radość kapłanem jest 31-letni Momika, który aktywnie pracował w komitecie przygotowującym przyjazd Ojca Świętego do miasta zdewastowanego przez Państwo Islamskie w latach 2014-201616. "Od czasu wojny nie widziałem tutaj takiej radości" – powiedział ksiądz Momika, który później wraz z kilkoma tysiącami swych rodaków uczestniczył we wspólnej z Ojcem Świętym modlitwie "Anioł Pański" w największym w Iraku kościele Maryi Niepokalanie Poczętej.


Posłuchaj

53:37
Podsumowanie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku – znaczenie polityczne, społeczne, historyczne i symboliczne (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Historyczne spotkanie

Władze Iraku zapowiedziały, że po wizycie Franciszka wprowadzą w całym kraju Narodowy Dzień Tolerancji i Współistnienia. Będzie on obchodzony corocznie 6 marca jako wspomnienie "historycznego spotkania" papieża z wielkim ajatollahem szyickim Alim al-Sistanim. Było to pierwsze spotkanie najwyższych autorytetów obu wspólnot wyznaniowych. 

– Ali al-Sistani nie udziela wywiadów i nie udziela się publicznie. To osoba, która popiera demokrację. Przenikanie się szyizmu i chrześcijaństwa jest tu szczególne. M.in. kult pielgrzymek jest podobny do chrześcijańskiego. Wyraz szyickiej religijności jest dużo bliższy do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w chrześcijaństwie – mówi kierownik Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Pachniak.

– Rozmowy z najbliższymi doradcami papieża do spraw polityki wschodniej pokazują, że Iran jest kierunkiem, który cały czas trzeba mieć na uwadze, myśląc o próbie dialogu papieża z islamem. Spotkanie Alim al-Sistanim jest absolutnie wyjątkowym wydarzeniem, moim zdaniem porównywalnymi z wejściem Jana Pawła II do synagogi i nawiązaniem dialogu międzyreligijnego – twierdzi Michał Kłosowski, dziennikarz dokumentujący wszystkie dotychczasowe pielgrzymki papieża Franciszka.

Powrót do życia

Po zakończeniu spotkania, w ruinach antycznego sumeryjskiego miasta Ur papież spotkał się z przedstawicielami różnych religii obecnych w Iraku i zaapelował do nich o wspólne zaangażowanie na rzecz pokoju.

Na konferencji prasowej na pokładzie samolotu, lecącego z Bagdadu do Rzymu, papież, zapytany przez PAP, co czuł w Karakosz, gdzie ponownie po długiej przerwie miał bezpośredni kontakt z wiernymi, odparł, że "po miesiącach więzienia" było to dla niego jak powrót do życia.

PAPIEŻ W IRAKU - SPOT/Pomoc Kościołowi w Potrzebie

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: prof. Katarzyna Pachniak (kierownik Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Michał Kłossowski (dziennikarz dokumentujący wszystkie dotychczasowe pielgrzymki papieża Franciszka, specjalista aktualnego pontyfikatu)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 22.05

IAR/gs/kr


Polecane