Grudziądz: ogrodzenia dzielą ludzi

Grudziądz stawia na otwartość: jest kolejnym miastem, które chce wprowadzić zakaz budowy grodzonych osiedli. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Warszawa i Kraków. W Grudziądzu zdemontowane mają zostać także wszystkie dotychczasowe ogrodzenia, np. szlabany.

Grudziądz: ogrodzenia dzielą ludzi

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: shutterstock.com/nicostock


Muzeum Warszawskiej Pragi Forum 1200
"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Warszawskiej Pragi

Czyżby strzeżone, ogrodzone siatką, parkanami, a czasem nawet murami, osiedla i enklawy przechodziły do historii? Coraz więcej miast podejmuje uchwały zakazujące grodzenia nowo powstających kompleksów budynków mieszkalnych. Jest to zgodne z zaleceniami urbanistów, którzy twierdzą, że model zamkniętych osiedli negatywnie wpływa na tkankę miasta i powoduje chaos architektoniczny. Czy to ma realny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców?


Grodzić czy nie grodzić osiedla? (Zapraszamy do Trójki)
3:25
+
Dodaj do playlisty
+

Grudziądz chce zakazać budowania ogrodzeń w miejscach, gdzie powstaje zabudowa wielorodzinna. I nie jest jedynym miastem w Polsce: Kraków już od roku nie wydaje zezwoleń na wysokie mury: – Na takie osiedle bardzo trudno jest wjechać pogotowiu ratunkowemu bądź straży pożarnej – tłumaczy Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Takie odgrodzone osiedla przez jednych nazywane są gettami, a przez innych – enklawami luksusu. – Ogrodzenia dzielą ludzi. Chodzi o zabezpieczenie się przed szkodami materialnymi. Nie ukrywajmy jednak: chodzi także o podkreślenie wyjątkowości, prestiżu – wskazuje psycholog dr Alina Matlakiewicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Grodzić czy nie grodzić?/YouTube Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 16.46

pr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.