Magiczny dworek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Magiczny dworek
Wizualizacja dworka w Łucznicy po rozbudowieFoto: źr. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dwa wieki temu rodzina Potockich zbudowała w Łucznicy myśliwski dworek, dziś mieści się tu centrum kultury.

Posłuchaj

Magiczny dworek
+
Dodaj do playlisty
+

Zofia Bisiak, z zawodu historyk sztuki, a z pasji animatorka kultury stworzyła w Łucznicy miejsce, gdzie ludzie żyją sztuką i poznają siebie. Kiedyś mieszkała w Warszawie, dziś nie wyobraża sobie życia poza tym dworkiem na wsi.

Dworek w Łucznicy znalazła ponad dwadzieścia la temu. Marzyła o tym, aby stworzyć miejsce, do którego można by przyjeżdżać na plenery. Zjeździła samochodem całe dawne województwo siedleckie. Wspomina, że kiedy pierwszy raz tu przyjechała, po salonie chodziły kury, a dworek się rozpadał. Trzeba go było pilnie ratować. To miejsce od razu urzekło ją swoją magią, było otoczone laskiem, a pośrodku parku stał dąb. Tak powstało Centrum Animacji Kultury.

Kryzys nadszedł osiem lat temu, kiedy resort kultury zaprzestał finansowania placówki. Centrum zostało zamknięte, a jej pracownicy zwolnieni. Postanowili się nie poddawać. Pani Zofia razem z byłymi pracownikami i instruktorami kultury z całej Polski, stworzyła stowarzyszenie, które postanowiła ratować Łucznicę. Wydzierżawili od ministerstwa dworek wraz z sześciohektarowym parkiem i stworzyli Akademię Łucznica.

Z całej Polski przyjeżdżają tu teraz nauczyciele, instruktorzy-animatorzy kultury, niepełnosprawni i dzieci, wszyscy, którym sztuka ułatwia życie. - My tu staramy się ich uczyć, stwarzać człowieka, pomagać im żyć i rozmawiać z nim – mówi Zofia Bisiak o swojej placówce.

Problemem jak zawsze są pieniądze. Utrzymanie ośrodka kosztuje ok. 40 tys. zł miesięcznie. - Wszystko jest na granicy. Damy radę, utrzymamy się, czy za moment nie będzie ani grosza i padniemy – mówi pani Zofia. Dodaje, że każdą złotówkę oglądają po dziesięć razy z każdej strony. Zastanawiają się czy kupić pościel, załatać jakieś dziury czy wymienić kran.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Błaszczyk „Wiedźma z Łucznicy”.

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(miro)

Polecane