Świat Muminków odkryty na nowo. Ukazał się komiks z historiami skandynawskich trolli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świat Muminków odkryty na nowo. Ukazał się komiks z historiami skandynawskich trolli
Bohaterowie filmu animowanego dla dzieci o Muminkach. Muzeum Kinematografii w ŁodziFoto: Joanna Borowska/ FORUM

Komiks z przygodami Muminków dostępny jest już w księgarniach. Historie autorstwa Tove Jansson powstały jeszcze w latach 50. na potrzeby brytyjskiego Evening News. Teraz doczekały się polskiego wydania. Jak wygląda świat skandynawskich trolli? 

"Dolina Muminków" w wersji komiksowej różni się od dobrze znanych powieści czy animacji. Wydanie wprowadza wiele realizmu do muminkowego świata i odkrywa przed czytelnikami zagadki, których się nie spodziewali.

– To są nowe, oryginalne historie, których nie można znaleźć w książkach. Zostały napisane przez Tove Jansson specjalnie do wersji komiksowej. Autorka poszerzyła w nich świat Muminków i wprowadziła nowe postaci, takie jak np. poborcy podatkowi, szaleni prorocy czy bankierzy i finansiści – wylicza Tomasz Kołodziejczak, dyrektor komiksów i gier w wydawnictwie Egmont.

Posłuchaj

3:21
Historia Muminków opowiedziana w komiksie (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

muminki 1200.jpg
Tomasz Kołodziejczak: Tatuś Muminka był moim idolem

Mistrzowska kreska 

Komiks z przygodami Muminków to nie tylko nowe postaci i przygody. To przede wszystkim nowa tematyka i rysunki samej Tove Jansson. – Z wykształcenia była plastyczką. Sama ilustrowała swoje książki. Rysunki mogliśmy podziwiać w wydaniach opowiadań o Muminkach. Zdolność łączenia języka literatury i grafiki wykorzystała do stworzenia cyklu komiksowego, w którym strona plastyczna zaczęła odgrywać większą rolę – dodaje Kołodziejczyk. 

"

Muminki wzruszają i bawią dzieci już od ponad 70 lat. Chociaż ostatnia pozycja oryginalnej serii stworzonej przez fińską...

Opublikowany przez Komiksy Egmontu Poniedziałek, 15 lutego 2021

Świat Muminków

Dla fanów Muminków komiks jest możliwością zagłębiania się w ich świat. – Co należy podkreślić, to przede wszystkim obcowanie z dziełem oryginalnym. To jest popkulturowy wytwór, który kontynuuje popularne uniwersum. To autorka ze swoją fantastyczną kreską, nieprzebraną wyobraźnią i abstrakcyjnym poczuciem humoru – rekomenduje. 

Pierwsza z czterech części komiksu dostępna jest już w księgarniach. Kolejne ukazywać się będą co kwartał.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 12.30

zch

Polecane