"Wojna światów" a sprawa polska. Posłuchaj!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wojna światów" a sprawa polska. Posłuchaj!
Danuta Stenka, Małgorzata Żerwe, David Mairowitz i Andrzej BrzoskaFoto: Wojciech Kusiński

Na "Scenę Teatralną Trójki" powroóciło słuchowisko Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza "Wojna Światów 2050". Miało ono swoją premierę w Programie 3 w 2017 roku. Wtedy odbieraliśmy je jako fantazję na temat przyszłości świata. Teraz mamy wrażenie, że "przyszłość jest dziś", choć przewidywania George’a Friedmana – specjalisty think-tanku – nadal wydają się fantastyczne, przynajmniej w dziedzinie przyszłych losów Polski.

W pozostałych dziedzinach przepowiednie – te katastroficzne – wydają się właśnie spełniać. Słuchowisko powtórzyliśmy, myśląc o rozpoczętym właśnie Roku Stanisława Lema.

Twórcy tej "Wojny Światów" przywołują Stanisława Lema obok Orsona Wellesa i samego Friedmana.

Posłuchaj

52:53
Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz, czyli "Wojna Światów 2050" na Scenie teatralnej Trójki
+
Dodaj do playlisty
+

***

Twórcy premiery już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.

Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.

Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek Las Vegas".

Na "Scenę Teatralną Trójki" zaprosiliśmy w niedzielę (7 marca) od godz. 20.05 do godz. 21.00,

Barbara Marcinik i Jakub Sadowski – wydawca.

***

"Wojna Światów 2050" – Małgorzata Żerwe i David Zane Mairovitz

Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Dominic Muldowney

Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz

(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane