Co za głośno, to niezdrowo!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co za głośno, to niezdrowo!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartosz Budrewicz/Shutterstock

3 marca to Światowy Dzień Słuchu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziś na niedosłuch i inne problemy ze słuchem cierpi ok. 1,5 mld ludzi na świecie. W Polsce ten problem dotyczy 6 procent populacji, a eksperci szacują, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie do nawet 9 procent, czyli ok. 3,5 mln ludzi!


mężczyzna przy biurku praca na stojąco 1200 free.jpg
Na stojąco przy biurku: zdrowiej, bardziej wydajnie

Specjaliści uważają, że do tak gwałtownego wzrostu liczby osób z zaburzeniami słuchu przyczyniać się mogą powszechnie używane słuchawki, szczególnie te douszne. Według przyjętych przez Unię Europejską norm górna granica szkodliwości natężenia hałasu wynosi 85 decybeli. Tymczasem okazuje się, że limit głośności w niektórych modelach słuchawek sięga nawet 120 dB. To poziom hałasu generowanego przez startujący odrzutowiec.


Posłuchaj

2:45
Mamy coraz gorszy słuch (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Coraz więcej młodzieży przychodzi z niedosłuchem i szumami usznymi. To o jakieś 20 procent więcej, niż jeszcze kilka lat temu – szacuje specjalista otolaryngolog, dr Zbigniew Moroz. – Wysoki poziom decybeli, powyżej 80-85, przy długim stosowaniu bez zabezpieczeń uszkadza słuch – tłumaczy.

– Na skrzyżowaniu widzę podjeżdżający samochód, z którego muzykę słychać przy zamkniętych oknach. Nie wiem, ile tam jest decybeli: 120? 140? Cały samochód chodzi, a młodzi ludzie w nim siedzą i słuchają – opisuje dr Moroz.

Najczęściej słuchawek używają właśnie ludzie młodzi: – Podczas jazdy na rolkach czy na rowerze, także w komunikacji miejskiej, kiedy nie chcę słyszeć otoczenia, podgłaśniam na maksa – potwierdzają. I przytakują też, że z tego powodu czasami słyszą szumy lub miewają bóle uszu, a nawet głowy.

– Możemy powiedzieć, że za 10-15 lat, 50-latkowie będą mieli słuch w takim stanie, jak dzisiejsi 70-latkowie – przewiduje prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. – Wg Światowego Forum Słuchu w 2050 roku będzie ok. 3 mld osób z zaburzeniami słuchu, które będą miały wpływ na ich codzienne funkcjonowanie – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 16.48

pr

Polecane