"Deski", czyli drewniane rozkłady jazdy znikają z wrocławskiej komunikacji miejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Deski", czyli drewniane rozkłady jazdy znikają z wrocławskiej komunikacji miejskiej
Tablice z rozkładem jazdy Foto: Andrzej Sidor/ FORUM

Z pojazdów wrocławskiej komunikacji miejskiej znikają papierowe i drewniane rozkłady przystanków. Kojarzone przez wielu wrocławian "deski" zastąpią cyfrowe wyświetlacze. Co na to pasażerowie? 

Drewniane rozkłady od wielu lat służyły pasażerom, informując ich o trasie przyjazdu środków komunikacji. – Wraz z zakończeniem służby przez autobusy Volvo kończy się pewna epoka w MPK. Wycofujemy tzw. deski, które wielu naszych pasażerów kojarzy od najmłodszych lat. Ten system komunikacji towarzyszył im od dziesięcioleci. Czas się zmienia, świat idzie do przodu, a my zastępujemy tradycje tablice, wyświetlaczami elektronicznymi – mówi Krzysztof Balawajder, prezes MPK Wrocław.

"

W MPK kończy się pewna era. 🚌🚌🚌 Żegnając autobusy Volvo, skończyliśmy z używaniem wyklejanych tablic trasowych – tzw....

Opublikowany przez MPK Wrocław Czwartek, 25 lutego 2021

ztm.jpg
Rośnie liczba dłużników komunikacyjnych. Zalegają ponad 190 mln zł za jazdę na gapę

Powodów do zmian jest kilka

– Takie wyświetlacze zapewniają dużo więcej możliwości. Pozwalają precyzyjnie informować, na którym dokładnie przystanku znajduje się pojazd i ile minut dzieli nas od celu. Te cechy są ważne w przypadku osób, które nie znają dobrze miasta lub podróżują po ciemku – tłumaczy Marek Makos, miłośnik komunikacji miejskiej. – Ekrany dają nieograniczone możliwości. Dzięki ich użyciu miasto może więcej zarobić na reklamie. Jest ona nowocześniejsza i lepiej trafia do pasażerów – dodaje Aleksander Kierecki, redaktor naczelny portalu o transporcie publicznym. 

Posłuchaj

3:15
Cyfrowy system komunikacji pasażerów we Wrocławiu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Miasto zwraca również uwagę na koszty

– O wymianie tablic drewnianych zdecydowały koszty, nie tylko materialne. Ważną sprawą jest także czas, jaki kierowcy poświęcali na wymianę kompletu tablic. To również koszty miejsca w magazynie oraz kwestie ekologiczne – wyjaśnia Bartosz Naskręski, rzecznik prasowy MPK Wrocław.

Mimo licznych komentarzy pasażerów MPK nie rozważa jednak możliwości wprowadzenia systemu papierowo-elektronicznego. Wielu wrocławian już śmieje się na utworzonych grupach internetowych, że wyświetlacze, podobnie jak tramwaje, się psują. Wielu z nich doszukuje się w komunikatach zabawnych pomyłek, które uwieczniane są zdjęciach. – Zdarza się, że relacje są mylące, lub pojawiają się literówki np. "Otwocek" zamiast "Otwock" – mówi Marek Makos.

Stare, nieużywane już tablice, będzie można odkupić. Cena tzw. deski wynosi około 25 zł.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 02.03.2021
Godzina emisji: 7.49

zch

Polecane