Aleksander Doba. Wspomnienie spotkania w Zagadkowym Studiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aleksander Doba. Wspomnienie spotkania w Zagadkowym Studiu
Aleksander Doba, Katarzyna Stoparczyk i dzieciFoto: A. Romanowski

– Nasz kochany, zagadkowy przyjaciel był słońca blaskiem. Jeszcze zdążył wejść na Dach Afryki, na jej piękny, potężny szczyt Kilimandżaro i zgasł – mówiła Katarzyna Stoparczyk, wspominając Aleksandra Dobę.

 Jeszcze niedawno w naszym Zagadkowym Studiu opowiadał o tym, co kochał najbardziej. O tym, jak w maleńkim jak łupinka orzecha kajaku wojował z potężnymi falami oceanów. O tym, jak bardzo kochał ludzi, świat, ale też gwiazdy, słońce, deszcz i wieloryby. Olek utkany był z miłości, a jego 74-letnie serce było młode i waleczne. Było to serce wrażliwego dziecka  mówiła dziennikarka, wspominając podróżnika i kajakarza, który wiele razy gościł w jej audycjach w radiowej Trójce.


Posłuchaj

52:14
Aleksander Doba opowiada najmłodszym słuchaczom Trójki o swoich przygodach (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Starajcie się żyć ciekawie i z pasją. Ruszcie się z domu na wyprawę małą czy większą. Bo za drzwiami czeka na was przygoda  przekonywał kilka lat temu słuchaczy "Zagadkowej niedzieli" Aleksander Doba. 

W rozmowie z dziećmi podkreślał, że bardzo drobiazgowo przygotowuje swoje wyprawy. – Kajak zrobiony był tak, żeby bezpiecznie przepłynąć ocean. Nawet kiedy spotykały mnie fale o wysokości dziewięciu metrów – mówił Aleksander Doba. W odpowiedzi na dociekliwe pytania najmłodszych zdradził również, jak wyglądało jedzenie w kajaku i na czym polegały przygody z latającymi rybami.

Katarzyna Stoparczyk, Aleksander Doba i dzieci z "Zagadkowej niedzieli" (fot. PR) Katarzyna Stoparczyk i Aleksander Doba z Lulu, Mikołajem i Julkiem (fot. PR)

Aleksander Doba był szybownikiem, spadochroniarzem, kolarzem, żeglarzem i sternikiem, jednak, jak sam podkreślał, jego największą pasją w życiu było kajakarstwo.

Miał na swoim koncie kilka naprawdę spektakularnych osiągnięć  jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej (w dodatku zrobił to trzykrotnie), opłynął też kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał.


Aleksander Doba 1200 fb.jpg
Zmarł Aleksander Doba. Człowiek, który osiągał granice ludzkich możliwości

W internetowym głosowaniu "National Geographic" zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015. Był laureatem wielu prestiżowych nagród podróżniczych, został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rodzina poinformowała, że "zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki".

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 9.05

Polecane