Reklama

reklama

Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?
Prezydent USA Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris spotykają się z przedstawicielami Izby Reprezentantów i Kongresu w Gabinecie OwalnymFoto: PAP/EPA/Doug Mills / POOL

Amerykanie zaatakowali proirańskie milicje w Syrii. To odwet za ataki na bazy wojskowe USA w Iraku. To pierwsza wojskowa decyzja nowego prezydenta Joe Bidena. – To jest gest pokazujący, że mimo pewnej otwartości na powrót do porozumienia atomowego z Iranem, nie ma mowy o jakiejś specjalnej miękkości nowej administracji – ocenia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". 


1200_Biden_shutterstock.png
Relacje amerykańsko-saudyjskie. Rydelek: USA wysyła sprzeczne sygnały

Jednak z punktu widzenia wojskowego akcja nie miała znaczenia i nie osłabi irańskiej organizacji Kata'ib Hezbollah. – On nadal będzie funkcjonował. Najprawdopodobniej wciąż prowadzi na terenie Iraku, na północ od Bagdadu swój program rakietowy rakiet średniego zasięgu nadzorowany przez Iran. Przypomnijmy, że to jest formacja, która była dowodzona przez zabitego przez Amerykanów za czasu administracji Trumpa Abu Mahdi al-Muhandisa. On był prawą ręką generała Ghasema Solejmaniego. Obaj zginęli na przedmieściach Bagdadu – przypomina rozmówca Michała Żakowskiego. W jego ocenia zarówno atak irański na bazy USA w Iraku, jak i odwet amerykański to swoiste przygotowanie gruntu do rozmów. 


Posłuchaj

48:32
Polityczna układanka na Bliskim Wschodzie. Czy Joe Biden zmieni amerykańską politykę względem tego regionu? (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z tą oceną zgadza się również dr Agnieszka Bryc. – Najpierw trzeba ustalić warunki brzegowe. Obie strony musiały pokazać, że nie tylko pozostają twardymi negocjatorami, ale i graczami w regionie. Stąd wymiana policzków w połowie lutego. To się pięknie nakłada na oś czasową, bo to jest niezwykle ważne. Mamy deklarację Joe Bidena, że Ameryka, dyplomacja amerykańska powraca do polityki międzynarodowej. To trochę sugerowanie, że Stany Zjednoczone powracają jako żandarm światowy. To jest istotny czynnik – przekonuje. 


Chiny usa free shutt-1200.jpg
"Zwycięstwo będzie kluczowe". Kandydat na szefa CIA o rywalizacji USA-Chiny

Oczywiście nie bez znaczenia są także najbliższe wydarzenia w regionie. – W Izraelu w marcu będą wybory do Knesetu, a w czerwcu odbędą się wybory w Iranie. Jednocześnie mamy Bidena, który chce przyspieszyć powrót do rozmów rozbrojeniowych, jądrowych z Iranem, więc tworzy się napięcie czasowe – mówi, zwracając uwagę na szerszy kontekst wydarzeń. Sytuację komplikuje dodatkowy fakt, że Izrael nie jest zadowolony z rozmów amerykańsko-irańskich, zbliżone stanowisko prezentuje Arabia Saudyjska. – Mamy układankę z trójwymiarowych puzzli na Bliskim Wschodzie. Tam naprawdę wszystko ma znaczenie. Nawet ostatnie wydarzenia w Zatoce Omańskiej, gdzie ponoć zaatakowano statek izraelski. To wszystko się wpisuje w całą masę sygnałów – podkreśla dr Agnieszka Bryc. 


Budynki, zniszczone w wyniku nalotu amerykańskiego, na pograniczu iracko-syryjskim PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT Budynki, zniszczone w wyniku nalotu amerykańskiego, na pograniczu iracko-syryjskim PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

W audycji ponadto:

  • ​Gruzja – protesty po aresztowaniu opozycjonisty Nikanora Melii. Nie zgadza się z tym premier tego kraju, który w geście sprzeciwu podał się do dymisji.
  • Protesty antyrządowe także w Armenii. Nad stolicą latają rosyjskie myśliwce. Ministerstwo obrony tego kraju chce zwiększenia liczby żołnierzy rosyjskich.
  • W przyszłym tygodniu mają wejść w życie pierwsze sankcje na Rosję Unii Europejskiej. A Moskwa zacieśnia coraz bardziej więzi z Białorusią. Świadczy o tym wizyta w Soczi Alaksandra Łukaszenki.
  • W Kosowie wybory wygrała partia bardzo związana z politykami z Albanii. Z kolei mniejszość albańska w Macedonii Północnej domaga się, by w paszportach wpisywano pochodzenie etniczne. Czy marzenia o tzw. Wielkiej Albanii powracają na Bałkanach.

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: 
Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Zbigniew Parafianowicz (dział zagraniczny "Dziennika Gazeta Prawna"),Rigels Halili (Kolegium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego).
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 14.08

gs


Polecane