Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia. "Korespondencja 1945–1959"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia. "Korespondencja 1945–1959"
Albert Camus Foto: Forum/Rue des Archives/Tal

Tym razem "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz polecił słuchaczom książkę Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego "Korespondencja 1945–1959". Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki obu twórców. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.

Posłuchaj

2:13
Albert Camus i Nicola Chiaromonte w korespondencji. Recenzja Mateusza Matyszkowicza (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Albert Camus – pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny poznał włoskiego eseistę Nicolę Chiaromontego cztery lata przed rozpoczęciem korespondencji, w roku 1941. Obaj doświadczali totalitaryzmu XX wieku zarówno tego w wydaniu faszystowskim, jak i bolszewickim. Połączyło ich m.in. to, że obaj ten totalitaryzm odrzucali. 

Nicola Chiaromonte Foto: mat. promocyjne Nicola Chiaromonte Foto: mat. promocyjne

– Obaj próbowali znaleźć wiarę w człowieka, w jego siły, w sens jego istnienia, pomimo zawieruchy historii. Obaj też znajdowali wspólne punkty odniesienia – dwa, które zwracają uwagę. Pierwszym jest starożytność. To w niej obaj się przeglądają. Dla Camusa to rezerwuar myśli i obrazów, to rezerwuar języka, za pomocą którego można opowiadać o człowieku. Dla Chiaromontego to wielka narracja – poszukuje on bohaterów homeryckich, poszukuje homeryckiej opowieści – mówił Mateusz Matyszkowicz.

"

Publikujemy przedpremierowy fragment (terytoria.com.pl/1838-korespondencja-19451959.html). Nicola Chiaromonte wspomina...

Opublikowany przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sobota, 14 listopada 2020

Korespondencja pomiędzy twórcami trwała prawie do końca życia Alberta Camusa, do roku 1959, kiedy to 47-letni pisarz zginął w wypadku samochodowym we francuskim Villeblevin. Chiaromonte zmarł 12 lat później. Pozostała po nich korespondencja, po którą dzisiaj warto sięgnąć.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 8.26

mat. prasowe/kr

Polecane