"Widziałem przyszłość" – Rok Stanisława Lema. Wydarzenia obchodzone są na całym świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Widziałem przyszłość" – Rok Stanisława Lema. Wydarzenia obchodzone są na całym świecie
Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława LemaFoto: Materiały Prasowe

Trwa Rok Stanisława Lema. Wydarzenia zwieńczone hasłem "Widziałem przyszłość" mają upamiętniać dorobek pisarza. Organizatorzy ogłosili szczegółowy plan obchodów. W programie znalazły się dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych. Akcentów związanych z wybitnym futurologiem nie zabraknie także za granicą. 

Stanisław Lem – czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, najczęściej tłumaczony i czytany polski pisarz na świcie. Futurolog, filozof, krytyk i eseista. W swojej autocharakterystyce mówił: "Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności"

Rok poświęcony pamięci i twórczości Stanisława Lema to także obchody setnej rocznicy urodzin pisarza. Przygotowania rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Pierwsi widzowie zapoznali się z częścią wydarzeń.

"

Kraków tak świętuje Rok Lema. Zachęcamy do tego innych włodarzy. A świat rozszerzajmy. Ale nie róbmy tego za wszelką cenę.

Opublikowany przez Instytut Lema Środa, 10 lutego 2021

Nie tylko Polska

– Realizację programu lemowskiego rozpoczęliśmy od publikacji "Bajek Robotów" w Estonii. To pierwsze wydanie dzieła w tym kraju. Dostępne jest zarówno po estońsku jak i po litewsku. Prezentacji towarzyszy wystawa, która do końca marca dostępna jest w Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Co więcej, na deskach Narodowego Litewskiego Teatru Dramatycznego można oglądać spektakl "Bajki Robotów" – opowiada Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

W Polsce wydarzenia stacjonarne, związane z obchodami Roku Stanisława Lema, rozpoczną się latem. – Na przełomie lipca i sierpnia zaprezentujemy utwory młodych polskich kompozytorów. Wśród nich znajdą się także, skomponowane na specjalne zamówienie, dwa utwory autorstwa Aleksandra Nowaka i Cezarego Duchnowskiego. Obok części muzycznej, pracujemy także nad spektaklem teatralnym – kontynuuje Schabowska.

Posłuchaj

4:13
Obchody Roku Lema. Wydarzenia odbędą się na całym świecie (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+
rok_Lema_Shutterstock_1200.jpg
Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

Urodziny Lema 

Najważniejszym punktem obchodów będą urodziny pisarza. 13 września zostaną tradycyjnie zorganizowane w Krakowie. – Na urodziny składać się będą: zupełnie nowy festiwal zatytułowany "Bomba megabitowa. Próba rozbrojenia", kongres futurologiczny oraz konferencja "Lem filozoficzny" – wylicza Szymon Kloska, kurator Roku Stanisława Lema. We wrześniu otwarta zostanie również plenerowa wystawa w centrum miasta. – Wydarzenie ma unaocznić, jak przez lata ilustratorzy interpretowali twórczość Lema. To będzie szeroki przegląd różnego rodzaju adaptacji plastycznych – dodaje. 

"

Krakowskie obchody Roku Lema zapowiadają się bardzo różnorodnie. Głównym wydarzeniem będą urodziny pisarza, w dniach...

Opublikowany przez Kraków PL Piątek, 27 listopada 2020

Zajrzeć do biblioteczki

Rok Stanisława Lema to nie tylko wydarzenia kulturalne. To także dobry moment, by uzupełnić swoją domową biblioteczkę. Wiele dzieł futurologa zostanie dodrukowanych. – Część z nich wydamy w nowej szacie graficznej, jak np. powieść "Niezwyciężony". Ponadto przygotowujemy komiks "Podróż siódma", który został przetłumaczony z języka angielskiego. Historia została oparta na prozie Lema  mówi Jolanta Korkuć, redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego.

"

Nieustannie otrzymujemy od Was pytania, kiedy ukaże się kolejna książka Stanisława Lema, więc z radością informujemy: "...

Opublikowany przez Wydawnictwo Literackie Wtorek, 4 lutego 2020


Jak z przyszłości 

To niejedyny sposób, by odkryć twórczość pisarza. Wydarzenia związane z obchodami to okazja do zaprezentowania jej w wielu nietypowych formach. – Przygotowujemy specjalny VR, który będzie adaptacją opowiadań "Uranowe uszy" oraz "Nowa Kosmogonia". Planowaliśmy przedstawić go w Cannes. Finalizujemy również pracę nad grą planszową inspirowaną Pilotem Pirxem – opowiada Schabowska. 

W tym roku zostanie również zaprezentowana instalacja artystyczna "Ocean Solaris". – To instalacja multimedialna, która umożliwia interakcję poprzez tekst, ruch i dźwięk. Zaprezentujemy ją na otwarciu Polskiego Pawilonu Expo w Dubaju oraz na festiwalu w Austrii. Pamiętamy również o polskiej publiczności. Po zagranicznych prezentacjach instalacja trafi do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie  tłumaczy.

"

Kiedy w 2004 roku na jednej z konferencji prasowych w Krakowie zapytano Stanisława Lema "Mistrzu to jak będzie?", Lem...

Opublikowany przez Instytut Lema Czwartek, 25 lutego 2021

"Planeta Lem"

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 14.33

zch

 

Polecane