Sztuczna inteligencja zastąpi artystów? Wystawa prac stworzonych przez robota

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja zastąpi artystów? Wystawa prac stworzonych przez robota
Ai-Da - robot- artysta, który posługuje się sztuczną inteligencją. Foto: MATTHEW STOCK / FORUM

Sztuczna inteligencja odgrywa w sztuce coraz większą rolę. Londyńskie Design Museum organizuje pierwszą wystawę prac, w całości stworzonych przez artystkę-robota. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością. Czy sztuczna inteligencja okaże się konkurencją dla artystów?  

Za stworzenie prac odpowiedzialna jest Ai-Da  humanoidalny robot posługujący się sztuczną inteligencją, który tworzy rysunki, obrazy i rzeźby. – Pokażemy autoportrety stworzone przez Ai-Dę. To pierwsze autoportrety bezosobowe. Ai-Da nie ma świadomości, nie jest też istotą rozumną. Działa na podstawie algorytmów. Nasze rozumienie świata coraz mocniej opiera się na mediach  społecznościowych i internecie, które działają na podstawie algorytmów. To one dokonują za nas wyborów. Podobnie działa Ai-Da – mówi Aidan Meller, konstruktor robota.

shutterstock_680929729 sztuczna inteligencja robot 1200.jpg
Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy pomoc?

W jaki sposób robot konstruuje swoje prace? – Tworzy za pomocą oczu, w których znajdują się kamery. Algorytmy zmieniają obraz w zapis cyfrowy. Tak przetworzone informacje pozwalają jej malować – wyjaśnia konstruktor. 

Posłuchaj

3:35
Robot artystą? Powstaje wystawa prac Ai-Dy, kierowanej sztuczną inteligencją (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kontrowersje

Wystawa wzbudza niemałe kontrowersje. Wiele osób zadaje pytanie, czy dzieła sztucznej inteligencji można nazwać sztuką? – Trudno zdefiniować, co nią jest we współczesnych czasach. Kiedyś sztukę wyznaczały kanony. Obecnie może nią być wszystko. Coraz częściej sztuka współczesna przybiera formę komentarza zjawisk społecznych. Przekazuje wiadomość, a nie tylko sprawia, że obcujemy z pięknem – komentuje dr Katarzyna Stanny z Wydziału Sztuki Mediów, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ai-Da – Drawing / Ai-Da Robot

Algorytmy w sztuce

– Należy podkreślić, że algorytmy znajdują zastosowanie na różnych polach związanych ze sztuką. Sztuczna inteligencja okazała się ogromnym wsparciem dla ekspertów. Znalazła swoje zastosowanie w badaniach autentyczności, wykonywaniu ekspertyz, tworzeniu kopii oraz w procesie katalogowania prac i wykrywania zależności między nimi  zauważa Anna Niemczycka-Gottfried z portalu "Rynek i Sztuka".

Ai Da: I am the world's first robot artist / CGTN

A gdzie emocje?

Argumentem, który pojawia się przeciwko sztucznej inteligencji, jest emocjonalna jałowość dzieła.  W tym przypadku nie ma mowy o uczuciach towarzyszących twórcy. Jedynymi emocjami, które związane będą z dziełem, są te, które wytworzą się u odbiorców. Być może jesteśmy świadkami pewnego przełomu w dziedzinie sztuki – podsumowuje dr Stanny.

Wystawa prac Ai-Dy zaplanowana została na maj. Bilety wyprzedano niemalże natychmiast. Przypomnijmy, że to nie pierwsze wydarzenie na rynku sztuki związane ze sztuczną inteligencją. W 2018 roku renomowany nowojorski dom aukcyjny, po raz pierwszy w historii, sprzedał dzieło w całości stworzone przez algorytm. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Matwiejuk
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 11.17

zch/kr

 

Polecane