Dymny i inni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dymny i inni
Anna DymnaFoto: PR

25 lutego mija 85. rocznica urodzin Wiesława Dymnego. Był artystą wszechstronnym. Nie ukończył co prawda krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale rysował i malował.


Posłuchaj

1:54:45
Wspomnienie Wiesława Dymnego pod Księżycem (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zasłynął jednak głównie jako autor tekstów piosenek, poeta, satyryk, prozaik. Wraz z Henrykiem Klubą napisał scenariusze do filmów "Chudy i inni", "Słońce wschodzi raz na dzień" oraz "Pięć i pół bladego Józka". Trzeci z tych filmów był przełomowy w jego życiu, gdyż na planie poznał swoją przyszłą żonę. Pobrali się w 1971 roku, czyli mija także 50. rocznica ślubu Wiesława i Anny. Taki rok.

Anna Dymna i Wiesław Dymny (fot: archiwum prywatne) Anna Dymna i Wiesław Dymny (fot: archiwum prywatne)

Wiesław Dymny współtworzył również różne kabarety, z których najsłynniejszym była Piwnica pod Baranami. Nie pozostało więc nic innego, jak poświęcić to wydanie TPK Wiesławowi Dymnemu oraz krakowskiej Piwnicy.


Rodzina Adamsów Teatr Syrena 1200.jpg
Syrena, Dymna i podziemny świat

Przypomnieliśmy fragmenty "Trójki pod Księżycem", którą w warunkach pandemicznego "zamknięcia" zrealizowaliśmy na początku ubiegłorocznej majówki, czyli 1 maja. Wspominaliśmy wtedy nasze wizyty w Krakowie i audycje transmitowane z Piwnicy pod Baranami właśnie. Jedna była poświęcona Piotrowi Skrzyneckiemu, druga – Wiesławowi Dymnemu. Dzisiaj już nie udałoby się zgromadzić tylu wspaniałych gości. I nasz zespół zmienił się bardzo od tamtego czasu. Piosenki, skecze, nagrane głosy jednak pozostały i mogliśmy dzielić się nimi z tymi, którzy kochają "krakowskie" klimaty. Nie zabrakło nade wszystko wspomnień pani Ani Dymnej.

Obie archiwalne audycje powstały między innymi przy współudziale Moniki Makowskiej, prowadzącej od lat audycje wraz z Grzegorzem Wasowskim w studiu Radia dla Ciebie, sąsiadującym z naszymi studiami. 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Barbara Marcinik, Piotr Łodej i Piotr Majewski
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data audycji: 26.02.2021
Godzina audycji: 00.04

(Tekst: Barbara Marcinik) 

Polecane