Przybywa chorych na depresję. Przyczyną jest pandemia koronawirusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przybywa chorych na depresję. Przyczyną jest pandemia koronawirusa
Coraz więcej osób cierpi na depresję. Przyczynia się do tego pandemia koronawirusa. Foto: pixabay.com

Nieprzemijający smutek, poczucie zrezygnowania, pustki i rozpaczy to tylko niektóre z uczuć towarzyszących chorym na depresję. Zdaniem ekspertów, w Polsce ze schorzeniem zmagają się prawie cztery miliony osób. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W jej rozprzestrzenieniu pomaga pandemia COVID-19.

Obecnie depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą, z którą mierzy się ludzkość na całym świecie. Stanowi jeden z najczęstszych powodów samobójstw. Jak alarmują specjaliści, w pandemii przybywa chorych, a objawy nasilają się również u osób zdiagnozowanych wcześniej. Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją to okazja do uświadomienia skutków, jakie wiążą się z chorobą. 

nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Psychoterapeuta Jacek Sochacki: depresja nie równa się uczuciu smutku

Pandemia nasila objawy 

– Osoby cierpiące na depresję stykają się z objawami, które zakwalifikować można jako przykre i traumatyzujące. Zaliczają się do nich m.in.: lęk, niepokój, bezsenność, dolegliwości bólowe, smutek, przygnębienie i brak perspektyw. Na to wszystko nakłada się czynnik obiektywny, którym jest pandemia – mówi prod. Marek Jarema z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrycznej w Warszawie. 

Posłuchaj

3:35
Depresja zbiera żniwo. Rosnąca liczba zachowań związana jest z pandemią (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Poszukiwanie wsparcia 

Nieumiejętność poradzenia sobie z sytuacją sprawia, że ludzie często szukają odskoczni w używkach. – Zaczęłam sama, codziennie kupować sobie jedno piwo. Chciałam zrekompensować sobie czas, który spędzam bez innych ludzi. Na ogół odnajdywałam też czynniki motywujące w codziennym życiu. Dzięki nim chciałam się umyć, ubrać i o siebie zadbać. Z czasem jednak nie chciało mi się nawet brać prysznica – opowiada Katarzyna, która zmagała się ze stanami depresyjnymi.

"

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Depresja, kiedy się pojawia, obejmuje cały system rodzinny - mamę,...

Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Poniedziałek, 22 lutego 2021
"

Depresja wśród dzieci 

Epidemia odbija się także na osobach, które na depresję nie cierpią, również najmłodszych. – Znacząco wzrosła liczna dzieci i młodzieży, u których zaobserwować można stany depresyjne. Wzrosła też liczba prób samobójczych i okaleczeń. Objawy depresji są konkretne. Mimo to rodzice często ich nie zauważają. Należą do nich: problemy z koncentracją uwagi, zaburzenia snu, tendencje do izolacji lub nadmiernej aktywizacji i zachowań agresywnych  wylicza Maria Walter-Kochel, psycholog z fundacji "Pod Wspólnym Dachem".

– Nasilanie się depresji w czasie pandemii związane jest z tym, że zagrożenie koronawirusem jest w miarę bezpośrednie. Widzimy, że ludzie dookoła chorują, wiele z nich także umiera. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji. Te informacje nas przytłaczają – dodaje prof. Jarema.

Choroba, która zakłóca codzienność

Depresja zakłóca codzienne funkcjonowanie. Poczucie smutku i przygnębienia nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść czy spać. Bezsilność i bezradność intensyfikują się i często nie chcą ustąpić choćby w najmniejszym stopniu. Dotychczasowe hobby przestaje cieszyć. Chorym towarzyszy uczucie zmęczenia, przytłoczenia codziennymi obowiązkami i niechęć do kontaktów z ludźmi.

W Polsce można uzyskać całodobową pomoc. Na terenie kraju funkcjonuje wiele forów i telefonów zaufania, m.in.

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę": 116 111 
  • Telefon dla Rodziców i NauczycieliFundacji "Dajemy Dzieciom Siłę": 800 100 100
  • Telefon Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 22 22

(NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA / Reżyser Życia 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 15.47


Polecane