Cukiernik, który rzeźbił w lodzie. Niezwykła twórczość pana Roberta (Trójka do Trzeciej)
Zamiast tortów, tworzy postaci lodowe. Pan Robert - cukiernik, który został rzeźbiarzem
2021-02-23, 11:02 | aktualizacja 2021-02-23, 14:02
Na rozwijanie pasji nigdy nie jest za późno. Świadczy o tym chociażby przykład pana Roberta, cukiernika, który zamiast tortów kreuje niezwykłe postaci z lodu. Co więcej, jego dzieła cieszą się uznaniem na całym świecie.
Artystyczne rzeźby z lodu autorstwa pana Roberta można podziwiać na licznych wystawach, konkursach, a nawet na deskach teatru. "Chciałbym nie być" to tytuł spektaklu w Teatrze Nowym w Poznaniu. Na scenie oprócz obsady aktorskiej pojawiają się lodowe dzieła sztuki. – Scenarzyści i dekoratorzy często wykorzystują moje rzeźby. Kilka z nich można było obserwować zarówno w teatrach, jak i w telewizji. Czasami wymowa dekoracji lodowych polega na tym, że mają się stopić, pozostawiając po sobie pustkę. Zgłaszają się do mnie również organizacje ekologiczne. Proszą, by wykonać figury ludzi. Ustawia się je w miejscach publicznych. Mają zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne – opowiada Robert Burkat, rzeźbiarz, założyciel grupy IceTeam.
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, spektakl "Chciałbym nie być" a w nim nasze bryły lodowe . Autor zdjęć: Kaśka Jankiewicz
Opublikowany przez Ice Team Roberta Burkata Czwartek, 28 stycznia 2021
Rzeźba na wielkim ekranie
Pan Robert zajmuje się rzeźbiarstwem od dwudziestu lat. Sztuki uczył się we Francji – Przygotowywaliśmy dekoracje do filmu z Gerardem Depardieu. To nie jedyny obraz, w którym wykorzystane zostały rzeźby, ale na pewno jeden z bardziej spektakularnych – wspomina. Jak powstają lodowe dzieła sztuki? – Pracujemy w pracowni. Wbrew pozorom nie utrzymujemy w niej jednak temperatury ujemnej. W takich warunkach źle się tworzy. Bryła lodowa nie topi się szybko. Mamy czas, by spokojnie ją obrobić. Rzeźbienie w lodzie jest podobne do pracy w drewnie. Zaczynamy piłą łańcuchową. Wycinamy zgrubnie kształty, a następnie pracujemy już precyzyjniej, używając dłuta, małych frezarek, ognia i żelazka. Narzędzia gorące stosujemy, by wygładzić powierzchnię – opowiada.
Posłuchaj
3:40
Dodaj do playlisty
Twórczość zasługująca na mistrzostwo
Robert Burkat może poszczycić się tytułem dwukrotnego wicemistrza świata. Nagrodę tę odbierał na Alasce. Jak się okazuje, lód spotkać można nie tylko w zimnych zakątkach świata. – Uczestniczyłem w budowie najwyższej rzeźby lodowej. Stanęła ona w Dubaju i mierzyła ponad 15,5 metra. W Zakopanem z kolei powstał samochód w skali 1:1. Wiele jest rzeźb, które dobrze wspominam. Na zawodach tematyka jest dowolna, chodzi o to, by zaskoczyć jury. Każdy uczestnik dostaje dziesięć lodowych bloków. Waga jednego z nich to dwie tony. Nikt nie przesuwa ich ręcznie. Trzeba je albo pociąć, albo przenosić za pomocą wózków widłowych – dodaje.
Piękna fotografia naszej rzeźby na tle Pałacu na Wodzie 🤩
Opublikowany przez Ice Team Roberta Burkata Niedziela, 9 lutego 2020
Konkursy rzeźbienia w lodzie odbywają się także w Polsce. Zawody organizowane są m.in. w Poznaniu, Giżycku czy Zakopanem. Jeden z bardziej znanych festiwali rzeźbiarskich odbywa się co roku w chińskim Harbin. Wydarzenie ściąga setki artystów i widzów z całego świata.
Chiny: Festiwal Rzeźb Lodowych w Harbin 2015 / Ice Festival, Harbin 2015 (Gopro) / Smaki Fantazji
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 11.15