Wszystko zaczyna się od rozmowy (i uważnego słuchania)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystko zaczyna się od rozmowy (i uważnego słuchania)
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

Właściciel firmy, samotna staruszka, student... W milczeniu i stresie próbują radzić sobie z sytuacją, w której się znaleźli. Czasem jest to nieudana działalność gospodarcza, czasem kolejny kredyt, choroba czy tak jak teraz – pandemia. 


Posłuchaj

10:16
Co może sprawić "Zwykła rozmowa"? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trzy szale wagi

Fundacja "Zwykła rozmowa" bezpłatnie pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Oferuje pomoc prawną, ekonomiczną i psychologiczną. W siedzibie fundacji na warszawskim Ursynowie można natknąć się na niezwykłą wagę. Niezwykłą, bo z trzema szalami, symbolizującymi trzy obszary życia – rodzinny, zawodowy i społeczny. – Każdy z tych obszarów musi mieć to samo znaczenie – tylko wtedy można osiągnąć zadowolenie z życia – wyjaśnił Piotr Paweł Wydrzyński, prawnik i psycholog.

"

z rozmów zasłyszanych w warszawskim metrze... zwyklarozmowa.org

Opublikowany przez Fundacja Zwykła Rozmowa Czwartek, 10 sierpnia 2017

(Nie)zwykła rozmowa

Wszystko zaczyna się od rozmowy twarzą w twarz. Pracownicy fundacji siadają i wysłuchują opowieści o życiu pogrążonych w kryzysie ludzi – często pogrążonych w kryzysie po zawodowym niepowodzeniu. Potem wspólnie próbują zrozumieć, w czym tkwi problem. Bez oceniania, za to z uwagą. – Wiedzieliśmy, że chcemy pomagać osobom, które doznały jakiejś porażki w biznesie. Okazało się, że istnieje jedno proste narzędzie pomocne drugiemu człowiekowi – zwykła rozmowa, rozmowa o życiu. Rozmowa, w której nie ma gry i udawania, wywyższania się, udowadniania czegokolwiek – mówił Piotr Paweł Wydrzyński.

Anna Książek 1200.JPG
W poszukiwaniu światozmieniaczy

"Zrozumiałam, kim jestem"

Okazuje się, że często sama możliwość opowiedzenia o kłopotach jest początkiem ich końca. Tak mało mamy takich rozmów: w świecie SMS-ów, maili, zagubiliśmy tę umiejętność. Czujemy się bardziej samotni i trudniej nam radzić sobie z przeciwnościami losu.

W reportażu Grażyny Wielowieyskiej usłyszeliśmy także głos drugiej strony, czyli osoby, która skorzystała z pomocy fundacji "Zwykła rozmowa" – Nie spotkałam się nigdy z taką rozmową, była ona czymś wyjątkowym. Zrozumiałam, kim jestem. Kiedy jesteśmy tak zmaltretowani przez życie, czujemy się bezwartościowi i boimy się oceny innych. Ta rozmowa mnie przedefiniowała – wyznała kobieta.

***

Tytuł reportażu: "Twarzą w twarz"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska 
Data emisji: 
25.02.2021
Godzina emisji: 
17.30

kr


Polecane