Mira Zimińska-Sygietyńska – wspominamy legendę "Mazowsza"
2021-02-22, 14:02 | aktualizacja 2021-02-22, 18:02
Świetnie radziła sobie nie tylko na scenie, ale również w gabinetach komunistycznych dygnitarzy – dziś mija 120. rocznica urodzin Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, wybitnej aktorki, piosenkarki i wieloletniej dyrektorki Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".
– Ona była fantastyczną aktorką teatralną, publiczność oglądała ją w rozmaitych komediach, bardzo chwalili ją krytycy. Przed wojną była ulubienicą inteligenckiej Warszawy, przyjaźniła się z największymi, a najwięksi się w niej kochali – mówi o Zimińskiej prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, Barbara Osterloff.
Posłuchaj
Karierę aktorki przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu Zimińska poświęciła się wielkiemu dziełu swojego męża Tadeusza, współtworząc razem z nim słynny na cały świat Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze".
– Tadeusz dyrygował i czarował. Ja byłam tyranem od załatwiania spraw – tak mówiła o podziale obowiązków w zespole.
Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 roku przejęła zarządzanie "Mazowszem", co stało się nie tylko jej zawodem, ale również wielką pasją aż do ostatnich lat życia. Była w tej roli bardzo skuteczna.
– Nigdy nie liczyła się z tzw. władzą. Jako dyrektorka "Mazowsza" bywała w gabinetach pierwszych sekretarzy, premierów, wojewodów i prezydentów miast, i osiągała tam wszystko, co chciała, swoją siłą charakteru i siłą przebicia – mówi Andrzej Matul, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.
"Powstanie Warszawskie. Pamiętamy!", źródło: YouTube / Zespół Mazowsze
Mira Zimińska-Sygietyńska zmarła 26 stycznia 1997, w wieku niespełna 96 lat. U schyłku życia została Damą Orderu Orła Białego. Wcześniej otrzymała m.in. Order Odrodzenia Polski, a za wojenne zasługi uhonorowano ją Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.02.2021
Godzina emisji: 12.34
kc