Nie żyje Jan Lityński, były poseł i działacz opozycji w czasach PRL

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje Jan Lityński, były poseł i działacz opozycji w czasach PRL
Jan Lityński (1946 – 2021)Foto: Forum/Adam Chelstowski

Zmarł Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji. Miał 75 lat.

Posłuchaj

1:32
Świat polityki żegna Jana Lityńskiego (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Urodził się w 1946 roku w Warszawie, w 1968 roku uczestniczył w protestach po zdjęciu "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego. Za udział w studenckich protesatch został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 roku zwolniony na mocy amnestii. W 1976 roku brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia. Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: "Biuletynu Informacyjnego" KOR/KSS KOR, "Robotnika" i kwartalnika politycznego "Krytyka". Od 1977 roku działał w KOR.

1200.jpg
Nie żyje Zdzisław Najder, były dyrektor Radia Wolna Europa. Miał 90 lat

Wieloletni działacz polityczny

W 1980 roku objął funkcję doradcy władz "Solidarności". W stanie wojennym został internowany do września 1982, następnie aresztowany. Od 1984 roku działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S" regionu Mazowsze. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Po 1989 roku był posłem trzech kadencji, w latach 2010 - 2015 doradca prezydenta RP. W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Najczęściej czytane

Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista okresu PRL i działacz NSZZ "Solidarność", powiedział, że zmarły Jan Lityński był wybitnym działaczem opozycji antykomunistycznej. Jak podkreślił, "o wolność i demokrację walczyliśmy razem".


Posłuchaj

0:28
Krzysztof Wyszkowski o zmarłym Janie Lityńskim: "O wolność i demokrację walczyliśmy razem" (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

pkr

Polecane