Cierpiący na choroby układu pokarmowego z "Apetytem na życie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cierpiący na choroby układu pokarmowego z "Apetytem na życie"
Żywienie pozajelitowe to pomoc i ulga dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Foto: Shutterstock

"Apetyt na życie" – wyjątkowa organizacja, która niesie energię i pomoc osobom zmagającym się z niewydolnością przewodu pokarmowego. Stowarzyszenie udowadnia podopiecznym, że nawet z ciężką chorobą można nie tylko w miarę normalnie funkcjonować, ale też realizować swoje pasje i marzenia.

Stowarzyszenie "Apetyt na życie" niesie wsparcie chorym, przebywającym na terapii żywieniowej. Motto Marka Lichoty, gościa "Klubu Trójki" współtwórcy i prezesa Stowarzyszenia brzmi: "To od nas zależy, czy będziemy osobami przewlekle chorymi, czy będziemy żyć z chorobą przewlekłą". – Zastanawialiśmy się, jaka nazwa powinna nam towarzyszyć. Chcieliśmy połączyć pozytywny wydźwięk z chorobami układu pokarmowego. Pomagamy osobom, które nie są w stanie samodzielnie przyswajać pożywienia, np. osobom z dysfunkcjami jelit – mówi Marek Lichota.

"

Z dużą przyjemnością wracamy do ubiegłorocznego spotkania dotyczącego wytycznych ESPEN (Europejskiego Towarzystwa...

Opublikowany przez Stowarzyszenie "Apetyt na Życie" Piątek, 12 czerwca 2020

mukowiscydoza_dziewczynka_inhalacja_shutterstock_1200.jpg
Życie z mukowiscydozą. Jak wspierać chorych?

Ulga w bólu

– Od ponad dwudziestu lat choruję na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Kilka lat temu zaczęłam żywić się pozajelitowo. Poznałam Marka, który pomógł mi zrozumieć, na czym to polega. To dzięki niemu zaakceptowałam terapię i godziny spędzane pod kroplówką. Mam to szczęście, że posiadam pompę żywieniową. Dzięki niej mogłam wrócić do pracy i aktywności fizycznej. Żywienie pozajelitowe bardzo mi pomogło. Nie jest to terapia, która wyleczy mnie z dolegliwości, ale wsparcie, które daje energię do życia. Jestem w stanie normalnie funkcjonować. Zrozumiałam, że nie jestem skazana na to, by siedzieć w domu i liczyć spadające kropelki. Dla mnie to wybawienie od bólu i niedożywienia – podkreśla Magdalena Sobieska, członek zarządu Stowarzyszenia.

Posłuchaj

52:42
"Apetyt na życie" - wsparcie dla osób z chorobami układu pokarmowego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Choroby wymagające wsparcia

– W Polsce, stale, w warunkach domowych, pozajelitowo żywionych jest tysiąc osób dorosłych i około trzystu dzieci. Duża grupa pacjentów czasowo przebywa w warunkach szpitalnych. Niektóre choroby wymagają wsparcia i hospitalizacji. W sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć wartości odżywczych drogą naturalną, ogromną pomocą może okazać się właśnie żywienie pozajelitowe – wyjaśnia Lichota.

Prezentacja Stowarzyszenia "Apetyt Na Życie" / Stowarzyszenie Apetyt Na Życie

Energia do działania

– Postanowiłam przekuć moje trudne doświadczenia związane z chorobą, na coś dobrego. W początkowej fazie choroby trudno było mi zaakceptować taki sposób życia. Nie umiałem poukładać aktywności tak, aby przypominały te prowadzone przed terapią. Jestem mężem, mam dwoje dzieci. Trudno było mi się przestawić. Przez wycięte fragmenty układu pokarmowego nie jestem w stanie wchłaniać poprawnie standardowego jedzenia. Żywienie pozajelitowe było dla mnie ratunkiem – opowiada prezes Stowarzyszenia.

– Ze względu na to, że z chorobą zmagam się od lat, łatwiej było mi zaakceptować zmiany. Myślę, że osoby, które stają się zależne od kroplówki lub aparatury w wyniku nieszczęśliwego wypadku, muszą inaczej znosić to psychicznie. Stefan stał się moim codziennym towarzyszem. Nazwałam tak swój plecak, do którego mogę zapakować pompę z workiem żywieniowym. Zakładam go na plecy i idę w świat – dodaje z uśmiechem Magdalena Sobieska. 

"

Dziś obchodzony jest Europejski Dzień walki z dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością.♿🇪🇺 W tym symbolicznym dniu...

Opublikowany przez Stowarzyszenie "Apetyt na Życie" Wtorek, 5 maja 2020
"

"Zapalona Akademia" czy "Akademia Pacjenta" to tylko niektóre inicjatywy edukacyjne Stowarzyszenia. Organizacja współpracuje m.in. z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Pacjentów Leczonych Żywieniowo. 


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Magdalena Sobieska (członek zarządu Stowarzyszenia "Apetyt na życie"), Marek Lichota (współtwórca Stowarzyszenia "Apetyt na życie", prezes zarządu)
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 22.06


Polecane