Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?
Wystawe "Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności" przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryzu i Muzeum Wychodzstwa Polskiego im. Ignacego Jana PaderewskiegoFoto: Rafal Guz/Forum

– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.


materiały prasowe materiały prasowe

Jakiś czas temu Maciej Nowak odkrył przed nami inną twarz Andrzeja Bobkowskiego, dając nam wgląd w szkic dziennika, który powstawał w czasie wyprawy pisarza, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. – Nauczyliśmy się o Andrzeju Bobkowskim myśleć, jako o autorze "Szkiców piórkiem", które wydawały się dziełem skończonym i pełnym. Jednak jak się okazało wiele myśli, diagnoz spreparował później. Dzięki temu zobaczyliśmy autora żywego, reagującego na rzeczywistość, zdolnego do przemiany – mówi gospodarz "Trójkowego chuligana literackiego, zachęcając do lektury książki Macieja Nowaka "Inaczej przeżyta nowoczesność. O pisarstwie Andrzeja Bobkowskiego". 

Posłuchaj

2:17
"Inaczej przeżyta nowoczesność. O pisarstwie Andrzeja Bobkowskiego". Jak powstawały zapiski autora "Szkiców piórkiem"? (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

bobkowski_663x364.jpg
Serwis specjalny – Andrzej Bobkowski

Zdaniem Mateusza Matyszkowicza pozycja ta przynosi dwie szczególnie ważne lekcje. Dzięki niej dostrzegamy też, że Andrzej Bobkowski, tak jak przemierzał Francję na rowerze, tak również przez całe życie potrafił mieć własną, oryginalną ścieżkę. 

MuzeumLiteratury/"Buntownik. Cyklista. Kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości"

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 8.25

gs

Polecane