Cree, czyli śląski blues w studiu Trójki. ZOBACZ WIDEO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cree, czyli śląski blues w studiu Trójki. ZOBACZ WIDEO
Zespół Cree na trójkowej scenieFoto: Cezary Piwowarski

Cree to powrót do brzmień przeszłości – blues rocka lat 60. i 70. Wywodzący się z polskiej kolebki tego gatunku, czyli Tychów, kwintet Sebastiana Riedla wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Koncertu można było słuchać na antenie Trójki oraz oglądać na naszej stronie, kanale YouTube Polskiego Radia oraz Facebooku.

Początki grupy Cree sięgają 1993 roku, a jej nazwa nawiązuje do jednego z najliczniejszych plemion Indian kanadyjskich i języka, którym się posługiwali jego członkowie. Wymyślił ją Ryszard Riedel – ojciec wokalisty, lider legendarnego zespołu Dżem oraz pasjonat historii i kultury Indian. 

Jeszcze w tym samym roku trzech kilkunastoletnich muzyków zadebiutowało na tyskiej scenie, jednak bez sukcesów, na które trzeba było poczekać do 1997 roku. Wtedy Cree wystąpili na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskim Klubie Stodoła, zdobyli Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych oraz zagrali w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.


Posłuchaj

51:08
Cree. Tyski blues w Warszawie (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przed wyjazdem na festiwal Lille we Francji, w 1998 roku grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę. Wydawnictwo zatytułowane po prostu "Cree" sprzedało się w ilości 1500 egzemplarzy. Dwa lata później Sebastian Riedel został drugim najlepszym wokalistą bluesowym w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues".

Drugi album Cree pt. "Za tych…" muzycy nagrali sami, bez pomocy wytwórni, na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Mimo braku szumu medialnego wokół premiery płyta zebrała bardzo pozytywne recenzje. W lipcu 2004 grupa podsumowała dekadę działalności płytą "Parę lat", gdzie znalazły się utwory z poprzednich płyt oraz nowa, niepublikowana wersja utworu pt. "Po co więcej mi". 

Polskie Radio/Koncert CREE w Radiowej Trójce (28.02.2021)

W 2007 roku, 13 lat po śmierci Ryszarda Riedla, odeszła matka lidera grupy – Małgorzata. Sebastian uczcił jej pamięć płytą "Tacy sami", na której zagrali gościnnie gitarzysta Dżemu Jerzy Styczyński i saksofonista Dariusz Rybka.

Na chwilę obecną Cree mają w dorobku siedem albumów studyjnych. Ich ostatnie dokonanie to krążek pt. "Heartbreaker", który ukazał się w listopadzie 2015 roku nakładem wytwórni Universal Music Polska.

(mat. promocyjne/kr)

Polecane