Biegówki, czyli jak biegać po śniegu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biegówki, czyli jak biegać po śniegu
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/gorillaimages

Pogoda za oknem wręcz obliguje do tego, aby najnowszy odcinek "Biegam, bo lubię" poświęcić nartom biegowym. Ci, którzy znają i uprawiają ten sport, są nim zachwyceni. W jaki sposób zacząć przygodę z bieganiem na nartach?


bieg_na_orientacje_mapa_kompas_Shutterstock_1200.jpg
Z mapą w ręku i kompasem na kciuku. Biegi na orientację

Aby się przyzwyczaić i poznać ruch ślizgowy, który jest postawą "biegówek", najlepiej zacząć od tzw. hulajnogi, czyli jazdy na jednej narcie. – Trzeba ten ruch ślizgowy przyswoić. Zobaczyć, sprawdzić, że na tak wąskiej narcie da się jechać. Sprawdzić, że jeszcze pięta się podnosi – tłumaczy Marcin Branas.


Posłuchaj

3:58
Warto spróbować nart biegowych (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nauczyć się jeździć na nartach biegowych można nawet samemu, posiłkując się filmikami z internetu. Jednak nie każdy ma tyle zdolności i determinacji. Jest też kilka ośrodków, gdzie można wspomóc się fachową poradą. – To ważne, bo ci, którzy uprawiają sport, wiedzą, ze najgorzej jest wykorzenić złe nawyki – przypomina Marcin Branas.

– Ale tak naprawdę, wszystko można, jeśli tylko się chce! Każdy, kto chce, niech wpina narty, niech szuka ścieżek, hartuje organizm, czerpie siłę z natury, cieszy się słońcem. Jeśli jest dobre powietrze, to się przewentyluje, zaangażuje wszystkie partie mięśniowe – dodaje z uśmiechem.

A dla tych, którzy w bieganiu na nartach się zakochają, sezon trwa cały rok. Bo przecież kiedy śniegi znikną, można się przesiąść na nartorolki. I nadal ćwiczyć, nadal biegać!


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 17.17

pr

Polecane