Napoje energetyzujące. Jakie skutki wywołują?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Napoje energetyzujące. Jakie skutki wywołują?
Wśród młodzieży spożywającej napoje energetyzujące występują powikłania sercowo-naczyniowe i zaburzenia ze strony układu krążenia - twierdzą naukowcy.Foto: Shutterstock

Wiele osób coraz chętniej sięga po napoje energetyzujące. Popularne energetyki mają pobudzać do działania. Może się jednak okazać, że jedyne, do czego doprowadzają, to podwyższony poziom stresu i stany lękowe. Czy picie tego typu napojów zmienia naszą osobowość?

Napoje energetyzujące to prawdziwe bomby kaloryczne i prowokatorzy stanów lękowych. Producenci przekonują, że ich spożywanie wpływa na stymulację mózgu, większą jasność umysłu, silniejszą koncentrację i brak zmęczenia. Coraz więcej osób sięga po energy-drinki z przyzwyczajenia. 

Wiele młodych osób sięga po napoje energetyczne. Nadmierne ich spożywanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wiele młodych osób sięga po napoje energetyczne. Nadmierne ich spożywanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. / Shutterstock 

Uzależnienie  

podjadanie lodówka 1200 free
Pandemia koronawirusa sprzyja... tyciu. Co robić, by nie "kolekcjonować" kilogramów?

Spożywanie ich w dużych ilościach jest niezdrowe, nie tylko ze względu na wysoką zawartość substancji chemicznych. – W praktyce klinicznej coraz częściej zdarzają się osoby uzależnione od energetyków. Jako społeczeństwo daliśmy się oszukać tym napojom. Nadużywanie ich powoduje, że czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i rozbici. Przy długotrwałym stosowaniu takich napojów, efektem ubocznym jest występowanie zaburzeń lękowych – mówi dr Adam Kłodecki, psychoterapeuta uzależnień.

Ponadto, do skutków ubocznych wynikających z nadmiernego picia energetyków eksperci zaliczają: trudności w koncentracji, bóle głowy, obniżenie nastoju, zmęczenie, spadek motywacji oraz pobudzenie psychoruchowe.

Cukier wchodzi w skład niemalże wszystkich energetyków. Odpowiada za szybki przypływ energii. Cukier wchodzi w skład niemalże wszystkich energetyków. Odpowiada za szybki przypływ energii. / Shutterstock

Negatywny wpływ

Substancje pobudzające zawarte w napojach energetyzujących działają na organizm odwadniająco. Co więcej, zwiększają częstotliwość uderzeń serca i podnoszą poziom hormonów stresu. To właśnie te czynniki wpływają na chwilowe poczucie pobudzenia. Napoje energetyczne to w zasadzie kofeina i cukier, który jest składnikiem o najsilniejszym działaniu. Niebezpieczeństwo związane z piciem ich polega na tym, że wzrost energii jest chwilowy. Potem następuje szybki spadek cukru i otwiera się błędne koło: chcemy pić kolejny napój, a potem następny. W ten sposób szybko można wpaść w uzależnienie – wyjaśnia Monika Hajduk, dietetyk. 

Posłuchaj

2:13
Wpływ napojów energetycznych na organizm (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_cukier 1200.jpg
Cukier - podstępny wróg zdrowej diety. Czym możemy go zastąpić?

Zaburzenia

Skład energetyków różni się w zależności od rodzaju napoju. W składzie wielu z nich znajdują się substancje o silnym działaniu pobudzającym. Są to m.in.: kofeina, tauryna, guarana i dwutlenek węgla. We wszystkich występuje też sztuczny cukier, który w składzie oznaczony jest różnymi nazwami. 

– Wpływ napojów energetycznych jest bagatelizowany przez społeczeństwo. Wielu moich pacjentów nie dopatruje się wpływu tych używek na swój stan zdrowia. Do picia energetyków przyznają się dopiero w momencie, gdy zadam o to wyraźne pytanie. Myślę, że należy uświadomić sobie, że nadużywanie tych napojów zmienia nasze życie w sposób negatywny – dodaje dr Kłodecki.

Energetyki a izotoniki – dr n. o zdrowiu Regina Wierzejska / Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej 

Konsekwencje

Negatywny wpływ energetyków na organizm człowieka potwierdzają liczne badania. Jednym z nich jest eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Waterloo. W badaniach wzięło udział 2055 osób w wieku 12 – 24 lat. Ponad połowa badanych zgłosiła negatywne skutki związane z wypiciem napoju. Jedna czwarta uczestników doświadczyła szybkiego bicia serca lub problemów ze snem. Zgłaszano także napady padaczkowe, nudności, wymioty, biegunkę i bóle w klatce piersiowej. Ponad 18 procent badanych skarżyło się na bóle głowy.

Sztuczne napoje energetyczne, to niejedyny sposób na dodanie sobie energii. Równie dobrze sprawdzą się substancje naturalne takie jak: imbir, żeń-szeń, zielona herbata czy woda kokosowa.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 7.24

zch/kr

 

Polecane