Policjantki. Dlaczego kobiety wybierają ten zawód?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Policjantki. Dlaczego kobiety wybierają ten zawód?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Warszewski/shutterstock.com

Kiedy w lutym 1925 roku, na pierwszy kurs Policji Kobiecej, zapisało się 30 pań, nikt nie przypuszczał, że 95 lat później będzie w niej zatrudnionych prawie 15 tysięcy kobiet.


pies policja pixabay 1200x660.jpg
Azyl dla czworonożnego weterana

Można je spotkać we wszystkich służbach, pracują w prewencji, wydziałach kryminalnych, drogowych, policji konnej i rzecznej, są także negocjatorami. Dlaczego wybierają tak ciężką pracę? Jak udaje im się godzić służbę i obowiązki domowe?


Posłuchaj

10:36
Policjantki (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Dominika i Gabriela Putra są bliźniaczkami i już w liceum wybrały policję. – Rodzice wiedzieli, że damy sobie radę z naszym temperamentem i charakterem – śmieją się. Razem skończyły szkołę policyjną, razem chodziły na szkolenia specjalistyczne i obie trafiły do Wydziału Ruchu Drogowego, chociaż do innych sekcji. – Cały czas mamy kontakt z ludźmi. Nigdy nie wiemy, na kogo trafimy, dlatego trzeba być silnym, stanowczym. I nie dać sobie na głowę wejść, bo kierowcy myślą, że z kobietami to im pójdzie łatwiej – mówią.

Policjantka w białej czapce/YouTube Polska Policja

Jednak nie zawsze praca w policji jest ich pierwszym wyborem. Ale kiedy już tu trafią, nie wyobrażają sobie innego życia. – Z wykształcenia jestem zootechnikiem, pracowałam jako redaktor w portalu o zwierzętach. Ale przyszedł taki moment, że mi się zresetowało całe życie: rozchorowałam się, straciłam pracę, chłopaka... Wcześniej miałam praktyki w Zakładzie Kynologii Policyjnej i pomyślałam: a może policja? – wspomina Iwona Szoda.

– Z wykształcenia jestem socjologiem. Początkowo nie miałam wizji pracy w policji, chciałam pracować ze zwierzętami. Ale kolega poszedł i powiedział "Spróbuj, to może być dla ciebie". Dostałam się – opowiada Katarzyna Wieczorek. – Przez cztery lata pracowałam jako dzielnicowa. I postanowiłam zrobić rewolucję, aby trafić tutaj, do pracy z końmi. Udało się – mówi z dumą i radością.

Siła kobiet/You Tube Polska Policja


***

Tytuł reportażu: Policjantki
Autorka: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 17.45

pr

Polecane