Przeżyć Apokalipsę – startuje Festiwal Nowe Epifanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przeżyć Apokalipsę – startuje Festiwal Nowe Epifanie
Spektakl "Ptak Zielonopióry" w ramach Festiwalu Nowe Epifanie 2019Foto: PAP / Marcin Obara

"Któż zdoła się ostać?" – to apokaliptycznie brzmiące pytanie jest hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Rozpoczyna się on w Środę Popielcową i potrwa 40 dni.

"Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu 'Listu do artystów' Jana Pawła II" – czytamy na stronie festiwalu, organizowanego już po raz dwunasty przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II.

W tym roku festiwal potrwa od 17 lutego do 28 marca, a jego tematem przewodnim będzie Apokalipsa.

– Przygotowaliśmy przedstawienia teatralne, koncerty muzyki dawnej, wydarzenie kulinarne, a także warszaty, webinary i różne spotkania. W sumie ponad 20 wydarzeń artystycznych – mówi Rafał Dobrowolski, dyrektor festiwalu.


Posłuchaj

3:48
Co czeka nas na Festiwalu Nowe Epifanie 2021 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

   

Część teatralna od kilku lat odbywa się w formie "laboratorium nowych epifanii" , czyli warsztatów, w czasie których reżyserzy, wraz z towarzyszącymi im kolektywami twórczymi, pracują nad zadanymi przez organizatorów tematami. W tym roku zaplanowano 9 premier, przygotowanych przez młodych twórców teatralnych. Każdy z nich podszedł do tematu Apokalipsy na swój sposób.

– Chcemy przyjrzeć się apokalipsie codziennej. Każdy z nas ma jakąś swoją małą, drobną apokalipsę, rodzaj doświadczenia, które może się okazać wyniszczające, ale może go też w jakiś sposób przemienić – uważa Benjamin Bukowski, autor spektaklu "Powrót". Z kolei twórcy sztuki "Kasandra" spróbują odpowiedzieć na pytanie, na jakie bolączki dzisiejszego świata zwróciłaby uwagę mityczna wieszczka.

"

A my podglądamy razem z nimi. A podglądamy już trochę od lata i warsztatów Laboratorium Nowych Epifanii!

Opublikowany przez Festiwal Nowe Epifanie Wtorek, 16 lutego 2021

Tegoroczną nowością w programie festiwalu jest "partycypacyjny projekt performatywny", przygotowany przez Dorotę Ogrodzką wraz ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru. Odnosi się on do Apokalipsy, mającej wymiar kryzysu klimatycznego i ekonomicznego, pandemii oraz głębokich społecznych podziałów.

– Postanowiłam zaprosić ludzi do poszukiwania nadziei, do wspólnego zastanowienia się nad tym, czym ona jest, gdzie tkwią jej źródła, z czego możemy ją czerpać – mówi Dorota Ogrodzka.  


Obraz "Ostatnia wieczerza" Leonarda Da Vinci, foto: shutterstock / PrakichTreetasayuth Obraz "Ostatnia wieczerza" Leonarda Da Vinci, foto: shutterstock / PrakichTreetasayuth

Ciekawie zapowiada się wydarzenie kulinarne, nawiązujące zarówno do ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa, jak i do zwyczaju podawania skazanym na śmierć przestępcom wybranego przez nich posiłku.

– Będziemy pokazywać rejestrację wydarzenia performatywnego, skupionego wokół śmierci. Chcemy ją potraktować z czułością, objąć, przytulić i potraktować jako część życia – zapowiada kuratorka Monika Kucia.

Tegoroczny Festiwal Nowe Epifanie, ze względu na obostrzenia pandemiczne, będzie miał charakter wirtualny. Więcej informacji można znaleźć na stronie noweepifanie.pl.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Dorosz
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 14.32

Polecane