Okupacyjna rzeczywistość w wirtualnej odsłonie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Okupacyjna rzeczywistość w wirtualnej odsłonie
Kadr z filmu "Kamienie na szaniec" w reż. Roberta GlińskiegoFoto: Forum / Jacek Szydłowski

Unikatowe w skali świata Polskie Państwo Podziemne z czasów II wojny światowej doczeka się wyjątkowego muzeum. Zostanie ono otwarte w przyszłym roku i będzie w stu procentach wirtualne.  

Prawie 400 tysięcy zakonspirowanych żołnierzy, 50 tysięcy urzędników i półtora miliona uczniów na tajnych kompletach – polski ruch oporu w czasie niemieckiej okupacji był fenomenem na skalę światową. Jak ten wielki mechanizm funkcjonował w praktyce, będzie można zobaczyć w Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Jego projekt, w 79. rocznicę powstania Armii Krajowej, ogłosiła Fundacja na rzecz Wielkich Historii.

– Chcemy pokazać pełen obraz polskiego oporu w czasie II wojny światowej, który ginie w cieniu roku 1944, nieudanej akcji "Burza" i nieudanego Powstania Warszawskiego – mówi Maciej Piwowarczuk, przedstawiciel Fundacji.


Posłuchaj

3:43
O atrakcjach Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pomysłodawcy muzeum zgromadzili już około 700 eksponatów (m.in. osobiste dokumenty bohaterów "Kamieni na szaniec"), a docelowo chcą, aby były ich co najmniej 3 tysiące. W związku z tym, że wirtualne muzeum nie jest ograniczone wielkością budynku, niewykluczone, że eksponatów będzie znacznie więcej. Do powiększenia kolekcji może przyczynić się każdy, kto ma w swych prywatnych archiwach jakieś przedmioty związane z tematem.

– Wszelkie dokumenty prywatne, listy zakochanych osób, fotografie z życia codziennego, to wszystko jest w obszarze naszego zainteresowania – deklaruje Maciej Piwowarczuk.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – zapowiedź, źródło: YouTube / GK PGE

Wirtualne muzeum da także zupełnie nowe możliwości zwiedzania, dopasowane do indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

- Jeżeli na przykład państwa dziadek walczył w oddziale partyzanckim na Lubelszczyźnie, to dostanie historię związaną z tym oddziałem. Algorytm będzie szukał najbardziej istotnych informacji i według nich konstruował opowieść – mówi Piwowarczuk.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego ma zacząć działać w 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 12.31

kc

Polecane