Premiera na kanale "Radiobook"! "Wyprawa po żonę" Józefa Korzeniowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Premiera na kanale "Radiobook"! "Wyprawa po żonę" Józefa Korzeniowskiego
"Wyprawa po żonę" Józefa Korzeniowskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pochodząca z drugiej połowy XIX wieku powieść Józefa Korzeniowskiego o wymownym tytule "Wyprawa po żonę". Czyta Zbigniew Zapasiewicz.


 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" – audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Józef Korzeniowski (1797-1863) był czołowym przedstawicielem powieści i dramatu romantycznego, cenionym poetą oraz nowelistą, który wzorem Balzaka świetnie dokonywał na kartach swych dzieł analizy społeczeństwa. Był też silnie przywiązany do wartości chrześcijańskich.

Wydana najpierw w 1858 roku w Petersburgu "Wyprawa po żonę" to powieść obyczajowa, której głównym bohaterem jest młody, przystojny i bogaty szlachcic Ksawery Wymysłowski, szukający odpowiedniej kandydatki na żonę. Mamy tu pokazane problemy przyszłych małżonków, jak i problemy tych, którzy węzłem małżeńskim zostali połączeni już dawno. Zderzane są opinie jednej płci o drugiej, prezentowana cała gama problemów.


Najczęściej czytane

Napisana bardzo lekko i z humorem przez Korzeniowskiego, "Wyprawa po żonę" stała się barwnym, ponadczasowym dziełem, które dotyczy kwestii małżeństwa i życia rodzinnego.

Wspaniale zinterpretował powieść Korzeniowskiego wybitny aktor teatralny i filmowy Zbigniew Zapasiewicz, wieloletni współpracownik Teatru Polskiego Radia.

Józef Korzeniowski – Wyprawa po żonę #01. Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" – nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

as/kr

Polecane