Trening w minusowych temperaturach – jak się zmotywować i przygotować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trening w minusowych temperaturach – jak się zmotywować i przygotować?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dusan Petkovic

Za oknem zima, jakiej dawno nie było. Jak odnaleźć motywację do sportu na świeżym powietrzu mimo siarczystych mrozów? Odpowiedzi na to pytanie szukała z nami trenerka Anna Szczepaniak.

Posłuchaj

4:40
Trenerka Anna Szczepaniak o tym, jak przyjemnie i bezpiecznie trenować zimą (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Co dwie pary nóg, to nie jedna

Razem raźniej – także podczas treningu. Jeżeli perspektywa wstania z łóżka nad ranem, gdy na zewnątrz jest zimno i ciemno, nas przeraża, warto znaleźć towarzysza ćwiczeń. – Moją obserwacją jest to, że umówienie się z kimś działa najlepiej. Mamy w sobie coś, co nie pozwala nam nie dotrzymać słowa. To, że się z kimś umawiamy, to motyw, który podnosi nas z łóżka – radzi Anna Szczepaniak.

shutterstock zima kąpiel morsy 1200.jpg
Jak zostać morsem? Trenować z głową!

Postawić na coś, co lubimy

Czasami zdarza nam się zasypiać w wielkim oczekiwaniu, co zdarzy się w nowym dniu. Warto to wykorzystać jako motywację do zwiększonej porannej aktywności. – Jestem wielką fanką kawy i odkrywam kolejne ziarna – zdradza Anna Szczepaniak. – Celebruję ten moment od samego początku. Buduję sobie wizję tego, czego nie mogę się doczekać i to pozwala mi wstać z większą frajdą – wyjaśnia.

Mroźna rozgrzewka

Zwolennicy uprawiania sportu w niskich temperaturach argumentują, że wzmacnia ono odporność i podnosi poziom hormonów szczęścia, przeciwnicy – że nie jest dobre dla naszych płuc i sprawia, że spalamy tłuszcz wolniej. Jedno jest pewne – zanim wyjdziemy na zimowy trening, musimy się odpowiednio do niego przygotować. – Warto zainwestować w więcej warstw – mówi gość Piotra Firana. – Chodzi o ciepło naszego ciała i wygrzanie stawów, więc wymagana jest rozgrzewka – podkreśla trenerka.

Trening na rowerze w zimne dni. Jak się nie wyziębiać? Trening zimą./SzajBajk

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Anna Szczepaniak (trenerka)
Data emisji: 13.02.2021
Godzina emisji: 08.14

kr

Polecane