Antoni Kopff. "Pisał piękne piosenki, wiele wymagał"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Antoni Kopff. "Pisał piękne piosenki, wiele wymagał"
Antoni KopffFoto: screenshot/youtube

– Zaliczam go do absolutnej czołówki kompozytorów kilku poprzednich dekad – mówi Alicja Majewska. Zmarłego w czwartek w nocy Antoniego Kopffa wspomina w Trójce również Andrzej Dąbrowski.

W wieku 76 lat zmarł kompozytor i pianista Antoni Kopff, twórca piosenek Anny Jantar, Danuty Błażejczyk, Ireny Jarockiej czy zespołu Bajm. To on napisał między innymi utwór "Bądź moim natchnieniem" śpiewany przez Andrzeja Zauchę oraz "Ktoś między nami" Anny Jantar. Stworzył także kilkadziesiąt utworów dla Kabaretu Olgi Lipińskiej. Jego największym przebojem był utwór "Do zakochania jeden krok" w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego.

– Nie miałem z nim wielu kontaktów, ale za to jeden najważniejszy. Poznaliśmy się w Opolu w 1970 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej, potem napisał dla mnie "Do zakochania jeden krok", który w zasadzie do dziś jest przebojem. To była jedyna piosenka, którą on skomponował, a ja nagrałem. Tak to zwykle bywa w przypadku świetnego kompozytora – podkreśla Andrzej Dąbrowski.

Andrzej Dąbrowski - Do zakochania jeden krok [Official Audio] / Polskie Nagrania

Wiele kompozycji Antoniego Kopffa wykonywał działający od lat 60. zespół Partita, w którego skład wchodziła przez pewien czas Alicja Majewska, a także grupa Respekt z młodą Krystyną Prońko.


Posłuchaj

2:10
Alicja Majewska i Andrzej Dąbrowski wspominają Antoniego Kopffa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

   

– Strasznie żałuję, że w ciągu ostatnich lat, ze względu na chorobę, nie pisał już piosenek. A pisał piękne piosenki. Do tej pory słucham ich z radością – podkreśla Alicja Majewska. – Jego dorobek wskazuje, że był niezwykle utalentowanym kompozytorem. Ja sama bardzo dużo zawdzięczam Antoniemu Kopffowi, to on przyjął mnie do zespołu Partita, który dał popularność i radość występowania na koncertach i wielkich festiwalach. Tam połknęłam bakcyla, to była dla mnie pierwsza wielka lekcja umuzykalnienia – mówi piosenkarka i podkreśla, że kompozytor był bardzo wymagający i rzadko kiedy obsypywał współpracowników komplementami.

 

Partita - Dwa razy dwa / Polskie Piosenki

Antoni Kopff był również twórcą muzyki do filmów i spektakli teatralnych, a także producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. Urodził się 19 sierpnia 1944 roku w Tarnowie. Ukończył Wychowanie Muzyczne w Studium Nauczycielskim w Krośnie. Pracował jako realizator dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W latach 1989-1991 był wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 14.48

Polecane