Nie żyje twórca przeboju "Do zakochania jeden krok". Antoni Kopff miał 76 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje twórca przeboju "Do zakochania jeden krok". Antoni Kopff  miał 76 lat
Antoni Kopff (1944 - 2021)Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Dziś w nocy zmarł Antoni Kopff – pianista, aranżer, kompozytor, twórca wielu przebojów muzyki popularnej. O śmierci 76-letniego artysty poinformowała w mediach społecznościowych jego żona, Danuta.


Posłuchaj

0:30
Zasłużony dla polskiej estrady producent muzyczny i kompozytor. Antoni Kopff nie żyje (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Do zakochania jeden krok", największy hit skomponowany przez Kopffa w 1972 roku, wszyscy znają z wykonania Andrzeja Dąbrowskiego. Mało kto wie, że własną wersję nagrała również rosyjska piosenkarka Swietłana Rezanowa.

Andrzej Dąbrowski - "Do zakochania jeden krok", źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Kompozytor miał w dorobku utwory śpiewane również m.in. przez Annę Jantar, Danutę Błażejczyk, Irenę Jarocką oraz zespół Bajm. Kopff napisał też ok. 80 utworów dla Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Wiele jego kompozycji wykonywał działający od lat 60. zespół Partita, w którego skład wchodziła przez pewien czas Alicja Majewska, a także grupa Respekt z młodą Krystyną Prońko.

– Od tego wytrawnego znawcy przedmiotu wiele się nauczyłam. Nauczyłabym się zapewne więcej, gdyby zespół się nie rozpadł przedwcześnie – powiedziała wokalistka w jednym z wywiadów.


"

Nie żyje kompozytor Antoni Kopff. Miał 76 lat. Był także pianistą i producentem telewizyjnym. 🔹 Napisał wiele...

Opublikowany przez Trójka - Program 3 Polskiego Radia Czwartek, 11 lutego 2021

Kopff był również producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. W 1983 roku, jako juror Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Młodzieżowej w Katowicach, zwrócił uwagę na występujący w nim niepozorny duet.

 Siedziałem dość daleko, Spodek to nie jest mała hala. Widać było jedną rzecz – oczy śpiewającego. Odniosłem takie wrażenie, że ten facet śpiewa do mnie.

W ten sposób rozpoczęła się wielka kariera zespołu Universe, zaproszonego po tym występie na festiwal w Opolu przez Kopffa, który był jego dyrektorem.

Kopff o odkryciu zespołu Universe, źródło: YouTube / universep

Antoni Kopff urodził się 19 sierpnia 1944 roku w Tarnowie. Ukończył Wychowanie Muzyczne w Studium Nauczycielskim w Krośnie. Pracował jako realizator dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W latach 1989-1991 był wykładowcą w PWSFTiTV w Łodzi.

"

Jeżeli zapamiętam melodię, to znaczy, że słuchacze również ją zapamiętają, jeżeli nie – zmieniam dotąd, aż uda mi się powtórzyć ostateczną wersję Antoni Kopff  

kc

Polecane