Dlaczego nie chcemy pracować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego nie chcemy pracować
Foto: fot. SXC

Ekonomiczny Nobel za teorię rynku pracy. W Polsce rosną ceny mieszkań.

Posłuchaj

Dlaczego nie chcemy pracować
+
Dodaj do playlisty
+

Profesorowie Peter Diamond, Dale Mortensen i Christopher Pissarides, to trzech tegorocznych noblistów z dziedziny ekonomii. Już w latach 90. ich koncepcja rynku pracy była najbardziej liczącą się teorią wykorzystywaną przez ekonomistów.

Piotr Lewandowski z Instytut Badań Strukturalnych, który uczył studentów ich teorii, twierdzi, że to ważna nagroda. Laureaci stworzyli matematyczny model, który pokazuje, dlaczego bezrobotni akceptują lub odrzucają oferty pracy, pozwala także stwierdzić wpływ polityki na rynek. Nobliści pokazali, że bezrobocie nie jest fenomenem nierównowagi, ale nieodłączną cechą rzeczywistości gospodarczej. Zdaniem Lewandowskiego, dobrze się stało, że nagroda została przyzna za wyniki naukowe, które znajdują odzwierciedlenie w praktyce, a nie podyktowana względami politycznymi.  

W Polsce ruszyła sprzedaż mieszkań, rosną też ich ceny. Marta Kosińska z portalu szybko.pl. tłumaczy, że łatwiej teraz o kredyty hipoteczne, które są tańsze niż przed rokiem. Dzięki temu więcej osób może sobie pozwolić na zakup własnego lokum. Nie oznacza to jednak stabilnego wzrost cen przez najbliższe kilkanaście miesięcy. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z huśtawką cen, która związana jest z dostępem do kredytów i ilością nowych mieszkań na rynku.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.45.

(miro)

Polecane