Urszula Dudziak – zdolna córka muzykalnych rodziców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urszula Dudziak – zdolna córka muzykalnych rodziców
Urszula DudziakFoto: Forum / Krzysztof Jarosz

– Moja mama mówiła, że w każdym domu musi być pianino i biblioteka – opowiada Urszula Dudziak. Pierwsza dama polskiego jazzu była gościem wieczornej audycji Mateusza Krautwursta.

Urszula Dudziak jest jedną z nielicznych polskich wokalistek, których nazwisko znają fani z różnych zakątków świata. Przyszła wielka gwiazda muzyki jazzowej już w dzieciństwie wykazywała oznaki nieprzeciętnego talentu muzycznego.

– Zaczęłam muzykowanie, gdy miałam cztery lata. Dostałam od rodziców na święta pod choinkę piękny klejnot – ośmiobasowy akordeon. Założyli mi go na ramiona, a ja zagrałam ze słuchu "Wśród nocnej ciszy". Tatuś powiedział wtedy do mamusi: "Gołąbeczku, chyba mamy zdolną córkę" – wspomina artystka.

Ta zdolna córka jakiś czas później rzuciła na kolana Nowy Jork, i to już na samym początku swej amerykańskiej przygody z muzyką.

– John Wilson, najważniejszy krytyk muzyczny z "New York Timesa", po naszym koncercie na Manhattanie przyszedł do mnie za kulisy i powiedział: "Miss Dudziak, you are incredible, you are fantastic! I've never heard something like this!" – opowiada wokalistka.

Urszula Dudziak, "Wookies Walk"/ KayaxTV

Urszula Dudziak miała okazję współpracować z najważniejszymi jazzowymi muzykami, takimi jak Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Gil Evans czy Wynton i Branford Marsalisowie, a o jej patenty wokalne dopytywał na jednej z prób sam Sting. Wszystko jednak zaczęło się od gruntownej edukacji muzycznej, jaką przeszła w domu rodzinnym.

– Moja mama zawsze mówiła, że w każdym domu powinno być pianino i biblioteka. A ja mówię, że chociaż gitara albo jakiś keyboard. To jest strasznie ważne, żeby od urodzenia puszczać dziecku piękną muzykę, czy to klasyczną, czy jakiś miły, łagodny jazz. A potem chodzić z nim na koncerty. Muzyka pozwala człowiekowi cudownie rozwinąć się intelektualnie i emocjonalnie. To jest niezbędny element, żebyśmy byli szczęśliwi i rozdawali to szczęście dalej.

Podczas audycji wokalistka dzieliła się swym pozytywnym podejściem do życia, przekonywała, że najbardziej twórczy są ludzie w dojrzałym wieku, a na koniec podała własną definicję "serdecznych dźwięków".

– Dla mnie są to dźwięki, które robią wrażenie, które rozweselają, wzruszają, wprawiają w nastrój zadumy, refleksji. Dźwięki, które powodują, że jesteśmy bardziej wrażliwi, mamy więcej empatii, jesteśmy lepszymi ludźmi.


Posłuchaj

53:30
Urszula Dudziak: muzyka pozwala człowiekowi cudownie się rozwinąć (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

1. Bobby McFerrin –"Don't Worry, Be Happy"
2. Ella Fitzgerald – "Mack the Knife"
3. Urszula Dudziak – "Double Bounce"
4. Urszula Dudziak – "Papaya"
5. Dirty Loops – "Forever Young"
6. Urszula Dudziak –"Turkish Mazurka"
7. Urszula Dudziak –  "N.Y. Baca" (live)

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Autor audycji: Mateusz Krautwurst
Gość: Urszula Dudziak (wokalistka i kompozytorka jazzowa)
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 23.07

kc/kr

Polecane