Kurtyka: zła jakość powietrza w Polsce to wynik cywilizacyjnego zapóźnienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kurtyka: zła jakość powietrza w Polsce to wynik cywilizacyjnego zapóźnienia
Michał KurtykaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Polityka energetyczna jest oparta o dwa fundamentalne założenia – najniższego możliwego kosztu i samowystarczalności – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że zła jakość powietrza w Polsce jest wynikiem cywilizacyjnego zapóźnienia. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia zapewnił, że rząd walczy z tym problemem między innymi przez powołany program "Czyste powietrze".

"Czyste powietrze" to program wymiany wysokoemisyjnych pieców, częściowo dofinansowany z budżetu. Szef rządu mówił, łącząc się, do uczestników konferencji dotyczącej programu, że na początku roku złożono wiele wniosków o dołączenie do projektu.

– Chcemy dotrzeć do wszystkich Polaków z tą ofertą – przyznał w audycji minister Michał Kurtyka. Przypomniał, że poniedziałkowa konferencja w Świętochłowicach była okazją do świętowania tysięcznej gminy, która przystąpiła do programu. Podkreślił przy tym, że problemem polskiego powietrza jest przede wszystkim budownictwo jednorodzinne i starsze budynki wielorodzinne.


Posłuchaj

14:42
Michał Kurtyka: w miarę jak się bogacimy jako społeczeństwo zarówno ogrzewanie, jak i klimatyzacja odgrywają kluczową rolę (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polityka energetyczna dla Polski

Morawiecki free premier flickr kprm (1)-1200.jpg
"To rewolucja w polityce środowiskowej". Premier Mateusz Morawiecki o programie "Czyste powietrze"

Gość audycji przedstawił również plany polityki energetycznej Polski.

– Jeżeli chodzi o fotowoltaikę, to jej przydatność dla naszego systemu energetycznego jest największa latem – stwierdził i dodał, że jako coraz bogatsze społeczeństwo coraz więcej energii przeznaczamy nie tylko na ogrzewanie zimą, ale również na klimatyzację w okresie letnim.

Dodał przy tym, że bardzo ważnym postulatem polityki energetycznej obok OZE jest budowa bloków jądrowych. – W 2033 roku planowane jest pojawienie się pierwszego bloku reaktora jądrowego – przypomniał Kurtyka. Według planów takich reaktorów powinno się pojawić w Polsce do 2043 roku sześć. Minister dodał, że procesy inwestycyjne w energetyce to jedne z najdłuższych procesów inwestycyjnych w gospodarce.

Czytaj także: Walka ze smogiem trwa. Poznaj podstawy działania programu "Czyste powietrze"

– Polityka energetyczna jest oparta o dwa fundamentalne założenia – najniższego możliwego kosztu i samowystarczalności - podsumował.

Szef resortu klimatu i środowiska odniósł się również do obecnie panujących warunków atmosferycznych i ocenił, że "fakt, że w tym roku pada śnieg (...) to dla nas ważna informacja, jeśli chodzi o bilans wody".

Kurtyka: zła jakość powietrza w Polsce to wynik cywilizacyjnego zapóźnienia/Polskie Radio

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Kurtyka (Ministerstwo Klimatu i Środowiska)
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 08.45

st/kr

Polecane