X, XI i XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
X, XI i XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
Foto: en.chopin.nifc.pl

Dekada lat osiemdziesiątych to chude lata dla polskiej muzyki. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych opowieści o historii Konkursów Chopinowskich.

Posłuchaj

X, XI i XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
+
Dodaj do playlisty
+

X jubileuszowy Konkurs Chopinowski z udziałem aż 149 pianistów z  siedmiu krajów odbywał się w dniach 2 - 19 października 1980 roku. Polska reprezentacja wypada w nim słabo. Najlepsza nasza pianistka, Ewa Pobłocka, zajęła dopiero piąte miejsce.

Po ogłoszeniu listy kandydatów dopuszczonych do gry w finale wybuch skandal. Do dalszej gry nie został dopuszczony faworyt publiczności i jednej z jurorek, Ivo Pogorelić z Jugosławii. Argentyńska pianistka Martha Argerich, która uznała go za pianistycznego geniusza, na znak protestu zrezygnowała z udziału w jury i opuściła obrady. Zwycięzcą konkursu został pianista z Wietnamu Dang Thai Son.

Do XI edycja konkursu, który odbył się w dniach 1 - 20 października 1985 roku, przystąpiło 124 pianistów. Tylko jeden Polak, Krzysztof Jabłoński znalazł się w gronie laureatów i otrzymał trzecią nagrodę. Zwycięzcą konkursu został Stanisław Bunin, 19-letni muzyk z ZSRR.

Pięć lat później, podczas XII konkursu, jury po raz pierwszy w historii nie przyznało pierwszej nagrody. Drugą otrzymał Amerykanin Kevin Kenner. - Jak zwyciężać w konkursach? Myślę, że nie należy się tym zbytnio przejmować, trzeba po prostu grać, jakby się grało podczas zwykłego występu i spróbować zagrać jak najlepiej. Nie można sobie zaprzątać głowy tym co myśli jury. To onieśmiela – zdradzał potem tajemnice swojego sukcesu.   
   
W ostatnim odcinku opowieści o historii Konkursów Chopinowskich, wspomnienia uczestników edycji z lat 1995, 2000 i 2005.

(miro)

Polecane