Poloneza czas zacząć... i wpisać na listę UNESCO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poloneza czas zacząć... i wpisać na listę UNESCO
Polonez wykonywany w strojach ludowych. Foto: Foto: Ryszard Filipowicz/Shutterstock

Niegdyś tańczony na dworach, stanowił oddanie hołdu królowi i starszyźnie. Obecnie nie może odbyć się bez niego żadne narodowe wydarzenie kulturalne. Większość z nas tańczyła go choć raz w życiu podczas studniówki. Trwają prace nad wpisaniem tego tańca na listę UNESCO. 

Polonez od XIX wieku uznawany jest za symbol narodowy. Jak podkreślają znawcy, głównie za sprawą widocznego w nim szlacheckiego etosu. W całej Polsce trwa kampania "Teraz polonez!" organizowana przez Balet Cacovia Danza. Akcja ma na celu promocję i popularyzację tańca, a także wpisanie go na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Cracovia Danza – Polonez / Polonaise / Cracovia Danza

polonez 1200
Polonez. Historia pewnego tańca

 Krok podstawowy poloneza składa się z trzech części. Ogromną rolę odgrywa w nim pozycja i postawa. Trzeba się wyprostować i trzymać głowę do góry. W zależności od tego, w jakich strojach wykonywany jest polonez, może przybierać inny charakter. Tańczymy go podczas balów studniówkowych, sylwestrowych i karnawałowych. Jego dostojność sprawia, że jest tańcem bardzo szczególnym – wylicza Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

Posłuchaj

3:29
Polonez. Czy trafi na listę UNESCO? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Kampania "Teraz polonez!" ma na celu chronić i zabezpieczać żywą tradycję tańca. Przypomnijmy, że w 2015 roku polonez został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego razem z czterema innymi tańcami narodowymi: mazurem, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem. Teraz jeden z najbardziej znanych polskich tańców figurowych ma szansę trafić na Listę Reprezentatywną. W 2018 roku znalazło się na niej krakowskie szopkarstwo.

"

Polonez i karnawał to małżeństwo doskonałe 😍 Czy wiecie, że np. w Krakowie wszystkie bale miejskie także w karnawale...

Opublikowany przez Balet Dworski Cracovia Danza Poniedziałek, 8 lutego 2021

Z kampanią związany jest cykl ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych. Wszystkie mają się odbyć do końca 2023 roku.  

"

Został już niecały miesiąc aby zostawić swój podpis popierający wpis #poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ✍️ -> https://bit.ly/3jkQJRD

Opublikowany przez Polonez Łączy Wtorek, 2 lutego 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 13.29

zch

 

Polecane