Kochamy Pana, Panie Sułku jedyny!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kochamy Pana, Panie Sułku jedyny!
Krzysztof KowalewskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Był wybitnym aktorem filmowym, teatralnym i radiowym, a zarazem ciepłym, wspaniałym człowiekiem. Krzysztof Kowalewski zmarł w sobotę 6 lutego, w wieku 83 lat.


KK Baczyński.jpg
Powstał serwis upamiętniający twórczość Baczyńskiego

Do historii przeszło wiele jego ról, przede wszystkim komediowych: w filmach Stanisława Barei, w spektaklach Teatru Współczesnego, z którym był związany od 1977 roku, wreszcie w Polskim Radiu. Można też powiedzieć, że całkowicie oddzielnym zjawiskiem była tytułowa rola w słuchowisku "Kocham pana, panie Sułku".

Posłuchaj

5:04
Wspomnienie o K. Kowalewskim (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Krzysztof Kowalewski zagrał w wielu filmach, ale mało kto wie, że zadebiutował w "Krzyżakach" Aleksandra Forda w roku 1960. Grał tam krzyżackiego łucznika i chyba nawet nie został wyłapany w napisach – wskazuje dr Mikołaj Mirowski.

Zagrał też w wielu wybitnych przedstawieniach teatralnych. – Jego role układają się w galerię niezwykłych zupełnie postaci, które niejednokrotnie zapisywały się jako nowe słowo w tradycji roli – ocenia profesor Barbara Osterloff.

– Do dzisiaj mam w oczach scenę, kiedy w "Martwych duszach" granemu przez niego Cziczikowowi udała się transakcja nabycia dusz. Wraca do hotelu i tam... tańczy – wspomina Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego. – Nagle okazywało się, że na paluszkach, jak motyl, ciężki przecież Krzysiu, po prostu unosił się nad sceną... I takim motylem dla mnie zostaje: on się unosił trochę ponad ziemią – dodaje.

– Bardzo często na scenie spotykaliśmy się w różnych konfiguracjach: raz byłam dobrą żoną, raz złą żoną. Natomiast rzeczywiście ten Sułek był nam bardzo bliski – opowiada Marta Lipińska. – Kilkadziesiąt lat go graliśmy. I nawet żartowaliśmy, że to jest to, co po nas zostanie...

Moja historia: Krzysztof Kowalewski/YouTube Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Dorosz
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 11.18

pr

Polecane