Maciej Karpiński o pracy nad scenariuszem serialu "Osiecka": nie starałem się niczego upiększać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maciej Karpiński o pracy nad scenariuszem serialu "Osiecka": nie starałem się niczego upiększać
Magdalena Popławska fot. TVPFoto: TVP

– Moja znajomość z Agnieszką Osiecką rozpoczęła się, gdy trafiłem do STS-u, gdzie miałem okazję poznać grono wybitnych ludzi, którzy w tym teatrze funkcjonowali, jak również bohaterów serialu "Osiecka" – mówi Maciej Karpiński, współscenarzysta serialu "Osiecka". – Był to główny powód, dla którego podjąłem się pracy nad tą telewizyjną produkcją – dodaje gość Trójki.


PAP Agnieszka Osiecka 1200.jpg
Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka". Przypomnieliśmy archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

W jaki sposób Maciej Karpiński pracował nad scenariuszem?  Kierowałem się swoją pamięcią, nie widziałem najmniejszego powodu, by sugerować się relacjami czy opiniami innych osób, choć oczywiście je znałem  podkreśla.

Jak gość Trójki wspomina Agnieszkę Osiecką? Czy po pracy nad scenariuszem bardziej rozumie patronkę trójkowego studia koncertowego i jej życiowe wybory? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w którym jedną z kluczowych ról ogrywa... słowo.


Posłuchaj

19:52
Maciej Karpiński: pisząc scenariusz "Osieckiej", bazowałem na własnej pamięci (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Agnieszka Osiecka nazywana jest "pierwszą damą polskiej piosenki" – spod jej pióra wyszło ponad dwa tysiące piosenek, z których spora część stała się przebojami śpiewanymi przez całą Polskę. Historii jej życia – niezwykłej, zagmatwanej i burzliwej – poświęcony jest serial "Osiecka", emitowany na antenie Telewizji Polskiej.

 

"Osiecka" – Zwiastun serialu/TVP VOD

Program 3 Polskiego Radia nie bez powodu jest patronem medialnym tej produkcji. Agnieszka Osiecka przez lata była związana z Trójką – często i chętnie z nią współpracowała. A w latach 1963-70 wraz z Janem Borkowskim prowadziła tu "Radiowe studio piosenki", dzięki któremu zadebiutowało i wypromowanych zostało wiele gwiazd polskiej estrady.

W związku z premierą serialu poświęconego życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej, która odbyła się 25 grudnia, Program 3 – patron gorąco oczekiwanej produkcji w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy z Magdaleną Popławską i Elizą Rycembel w tytułowej roli – przygotował specjalny antenowy cykl "Osiecka w Trójce". W jego ramach zaprezentowane zostały piosenki do tekstów poetki oraz wywiady i koncerty z jej udziałem pochodzące z radiowego archiwum.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzą: Piotr Majewski, Katarzyna Cygler
Gość: Maciej Karpiński (scenarzysta)
Data emisji: 7.02.2021
Godzina emisji: 17.21

Polecane