Nie żyje Krzysztof Kowalewski, Trójkowy Pan Sułek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje Krzysztof Kowalewski, Trójkowy Pan Sułek
Warszawa 1974. Nagranie komediowego słuchowiska radiowego autorstwa Jacka Janczarskiego pt. "Kocham pana, panie Sułku". Odtwórcy głównych ról aktorzy: Marta Lipińska (pani Eliza) i Krzysztof Kowalewski (pan Sułek)Foto: PAP/Maciej Kłoś

Legendarny odtwórca głównej roli w kultowym słuchowisku "Kocham pana, panie Sułku" zmarł w wieku 83 lat. Przypominamy rozmowę, jaką dwa lata temu, z Krzysztofem Kowalewskim i Martą Lipińską przeprowadził w Programie 3 Łukasz Szwed.

Krzysztof Kowalewski, wybitny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy wystąpił w ponad 120 filmach i serialach telewizyjnych, w Teatrze Polskiego Radia zagrał ponad tysiąc ról.

Jedną z najbardziej kojarzonych z nim kreacji jest postać Pana Sułka ze słuchowiska Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku", w którym stworzył mistrzowski duet z Martą Lipińską. 

Pani Eliza i pan Sułek od razu podbili serca radiowej publiczności. Pierwszy odcinek cyklu został wyemitowany w 1973 roku  przez 30 lat bawili i wzruszali kolejne pokolenia słuchaczy. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 2018 roku Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski opowiadali w Trójce o pracy przy tym kultowym już słuchowisku.


Posłuchaj

45:07
Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski o pracy przy słuchowisku "Kocham pana, panie Sułku" (Akademia rozrywki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


stoparczyk kowalewski 1200.jpg
"Rodzina to szczęście". Przypominamy rozmowę z Krzysztofem Kowalewskim w Trójce

– Utwór staje się dobry, kiedy okazuje się, że jest ponadczasowy i on taki jest. Tego typu pary, jak Sułek i Eliza, są na każdym kroku. Niby jedna i druga postać to abstrakcja, a jednak są bardzo mocno osadzone w rzeczywistości – mówił Krzysztof Kowalewski, odtwórca roli pana Sułka.

– Jacek Janczarski, twórca słuchowiska, o relacjach damsko-męskich mówił z czułością, ale je również wyśmiewał. On to sobie wspaniale wyobraził, a jego pomysłowość nie miała granic – dodała Marta Lipińska, odtwórczyni roli pani Elizy.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi: 
Łukasz Szwed
Goście:
 Marta Lipińska (aktorka), Krzysztof Kowalewski (aktor)
Data audycji:
26.12.2018
Godzina emisji: 15.05

kg/mk

Polecane