Trójka wspomina Krzysztofa Kowalewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka wspomina Krzysztofa Kowalewskiego
Krzysztof KowalewskiFoto: PAP/Paweł Kula

W związku ze śmiercią wybitnego aktora Program 3 Polskiego Radia wprowadził zmiany w programach i serwisach. Informacje na temat Krzysztofa Kowalewskiego publikujemy również na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Trójki.

W piątek (12 lutego) w audycji "Akademia rozrywki" (godz. 10.05-11.00) przypomnieliśmy kolejną część archiwalnych nagrań z Krzysztofem Kowalewskim. 

Od wtorku do czwartku (9-11 lutego) w paśmie "Trójka do trzeciej" (godz. 11.05-15.00) wyemitowaliśmy wspomnienia pt. "Pan Sułek", będące dopełnieniem codziennej "Akademii rozrywki" i codziennej emisji wspomnień Krzysztofa Kowalewskiego. 

W poniedziałek (8 lutego) w "Trójce do trzeciej" pojawiły się następujące materiały związane z Krzysztofem Kowalewskim:

  • o godz. 11.15 wspomnienie Krzysztofa Kowalewskiego (przyg. Wojciech Dorosz) – mówiliśmy o całokształcie pracy, przedstawiliśmy również sylwetkę aktora, szczególne miejsce poświęciliśmy legendarnemu panu Sułkowi;
  • o godz. 13.10 w "Akademii rozrywki", którą poprowadzili Łukasz Szwed i Michał Migała, przypomnieliśmy archiwalne występy Krzysztofa Kowalewskiego. Ponadto w ramach tej audycji przez najbliższe dwa tygodnie będziemy, wspominając zmarłego aktora, emitować wybrane odcinki słuchowiska "Kocham pana, panie Sułku"
  • o godz. 14.45 zapowiedzieliśmy reportaż o życiu Krzysztofa Kowalewskiego.

O 17.45 wyemitowaliśmy reportaż "Dzieciństwo w konspiracji", który przygotował Adam Bogoryja-Zakrzewski, a który poświęcony jest dzieciństwu Krzysztofa Kowalewskiego

O Krzysztofie Kowalewskim mówimy także w serwisach informacyjnych. Również sobotnia audycja "Trójkowo, filmowo" rozpoczęła się od wspomnienia wybitnego aktora przygotowanego przez Ryszarda Jaźwińskiego, z kolei w audycji "Trójka Żąda debiutów" autor przypomniał dwa odcinki słuchowiska "Kocham pana, panie Sułku".


Posłuchaj

5:40
Ryszard Jaźwiński wspomina Krzysztofa Kowalewskiego (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

W niedzielę (7 lutego) w audycji "Zagadkowa niedziela" (godz. 9.00-11.00) Katarzyna Stoparczyk przypomniała swoją bardzo osobistą rozmowę z Krzysztofem Kowalewskim, z której słuchacze dowiedzieli się m.in. tego, jak artysta oceniał wiek swojej duszy, dlaczego zdecydował się zostać aktorem i bał się śpiewać (rozmowa swą premierę na trójkowej antenie miała 1 czerwca 2019 roku w audycji "Myślidziecka 3/5/7").


Krzysztof Kowalewski Krzysztof Kowalewski

W audycji Romana Dziewońskiego "Do trzech razy nuta" (godz. 15.00-17.00) autor przypomniał historię ich osobistych spotkań, które miały miejsce podczas przygotowywania książki poświęconej życiu i artystycznej biografii Krzysztofa Kowalewskiego (Roman Dziewoński, "Skarpetka w ręku") oraz zaprezentował monologi aktora z repertuaru Kabaretu Dudek.


Posłuchaj

0:54
Krzysztof Kowalewski we wspomnieniach Romana Dziewońskiego (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

stoparczyk kowalewski 1200.jpg
"Rodzina to szczęście". Przypominamy rozmowę z Krzysztofem Kowalewskim w Trójce

W "Magazynie bardzo kulturalnym", pod redakcją Barbary Marcinik, a prowadzonym przez Katarzynę Cygler i Piotra Majewskiego, również nie zabrakło wspomnień oraz fragmentów wystąpień Krzysztofa Kowalewskiego na antenie Trójki, a także jednego z odcinków cyklu "Kocham pana, panie Sułku".

***

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 r. w Warszawie. Jego ojcem był Cyprian Kowalewski, oficer rezerwy Wojska Polskiego, a matką aktorka Elżbieta Herszaft. Był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

Pytany w jednym z wywiadów o najważniejszą cechę w zawodzie aktora, odparł: – Talent to jest coś, z czym się człowiek rodzi albo nie. Załóżmy, że mówimy o aktorze utalentowanym. Wtedy niewątpliwie równolegle z talentem idzie pracowitość. Jeśli nie ma pracowitości, precyzji, to na dłuższą metę niewiele można osiągnąć – dodał.

Na dużym ekranie debiutował w 1960 r. niewielką rolą w "Krzyżakach" w reż. Aleksandra Forda. W kolejnych latach wystąpił m.in. w filmach: "Urząd" w reż. Janusza Majewskiego (1969) i "Uciec jak najbliżej" w reż. Janusza Zaorskiego (1972) oraz w "Co lubią tygrysy" w reżyserii Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego (1987)

Kadr z filmu "Co lubią tygrysy" w reżyserii Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego. Na zdjęciu: Bożena Dykiel, Krzysztof Kowalewski i i Wojciech Pokora   Foto PAP/Witold Rozmysłowicz Kadr z filmu "Co lubią tygrysy" w reżyserii Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego. Na zdjęciu: Bożena Dykiel, Krzysztof Kowalewski i Wojciech Pokora Foto PAP/Witold Rozmysłowicz

Uznanie widzów przyniosła Kowalewskiemu rola Rocha Kowalskiego w "Potopie" w reż. Jerzego Hoffmana (1974 r.). Po blisko ćwierćwieczu aktor ponownie wystąpił u Hoffmana – tym razem jako Zagłoba – w filmie "Ogniem i mieczem" (1999).

Największą popularność przyniosły mu jednak postacie komediowe. Wystąpił, m.in. w filmach: "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" (1978), "Miś" (1980), "Rodzina Leśniewskich" (1980), "Wyjście awaryjne" (1982), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Nowy Jork – czwarta rano" (1988), "Rozmowy kontrolowane" (1991), "Nic śmiesznego" (1995), a na początku XXI w. w filmie "Ryś" w reż. Stanisława Tyma (2007) i w "Sercu na dłoni" w reż. Krzysztofa Zanussiego (2008).

Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia, jednak na zawsze będzie kojarzony przede wszystkim z postacią pana Sułka ze słuchowiska Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku", w którym stworzył mistrzowski duet z Martą Lipińską. 

Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski - "Kocham pana, panie Sułku"/NCKultury

***

Zapraszamy do słuchania, odwiedzania strony internetowej i mediów społecznościowych Trójki.

Polecane