Polska lipa kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska lipa kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

Licząca sobie 150–170 lat lipa z podkarpackiej wsi ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku 2021. Plebiscyt rozstrzygnie się już niedługo. 

Lipa rosnąca w Dulczy Wielkiej na Podkarpaciu to żywy pomnik, o który zadbali okoliczni mieszkańcy. Ponad półtorawieczne drzewo to ogromny, naturalny parasol, który od lat dawał cień i schronienie pracującym w polu. W tym roku drzewo ma szansę zdobyć europejską nagrodę. – To wyjątkowy konkurs. Przypomina o tym, że drzewa są wspaniałym wyznacznikiem historii – mówi Anna Malinowska, rzecznik Polskich Lasów Państwowych.

Video promujące kandydaturę polskiej lipy. / 2020 Three of the Year Polad – Saint Jan Nepomucen's Linden / YouTube EPA

Drzewo z historią 

Choć dokładne losy początków drzewa nie są znane, lipa zdobyła serca mieszkańców Dulczy. – Tradycyjnie lipę sadził ojciec, któremu urodziła się córka. Nie wiemy, czy to drzewo również ma taką historię. Może ziarno przyniosły ptaki? – opowiada rzecznik. – Nasza kandydatka jest wyjątkowa. Charakteryzuje się wspaniałym wyglądem i rozłożystością gałęzi na ponad 25 metrów. W konkursie poszukiwane są rośliny, stanowiące integralną część lokalnej społeczności. Lipa z Dulczy została wypromowana przez mieszkańców. Jest pomnikiem przyrody. Obok niej od lat stoi kapliczka św. Jana Nepomucena, patrona powodzian. To jemu drzewo zawdzięcza swoją nazwę. 

Posłuchaj

6:32
Lipa św. Jana Nepomucena kandydatką w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021
+
Dodaj do playlisty
+

Kandydaci z całej Europy

Kandydatów do uzyskania tytułu drzewa roku jest sporo. Poza gatunkami znanymi z naszych rodzimych lasów, jest także sporo egzotycznych roślin, m.in. tysiącletni platan Curinga, największe tego typu drzewo we Włoszech, lipa – matka wszystkich lip w holenderskim mieście Etten-Leur oraz samotne drzewo jarzębu pospolitego w Wielkiej Brytanii, które symbolizuje działania prowadzące do ożywienia dzikiego serca południowej Szkocji. 

"

Lipa św. Jana Nepomucena kandydatką do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021! European Tree of the Year //bit.ly/2bZzTdy Głosowanie od dziś przez cały luty na https://www.treeoftheyear.org/PL

Opublikowany przez Klub Gaja Poniedziałek, 1 lutego 2021

Zwycięzcę konkursu poznamy w połowie marca. Swój głos można oddać na stronie www.treeoftheyear.org/PL. Plebiscyt trwa do końca lutego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Anna Malinowska (rzecznik Polskich Lasów Państwowych)
Data emisji: 05.02.2021
Godzina emisji: 17.20

zch

 

Polecane