Bez poloneza i bez studniówki. Bale maturalne odwołane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bez poloneza i bez studniówki. Bale maturalne odwołane
Tegoroczni maturzyści bez studniówek. Foto: Shutterstock

Przełom stycznia i lutego to czas, w którym polonez rozbrzmiewał w każdym polskim liceum. W tym roku na próżno szukać jego dźwięków. Do maja pozostało mniej niż sto dni, a tegoroczni maturzyści będą musieli przystąpić do egzaminów bez tradycyjnej studniówki.

Pandemia pokrzyżowała wiele planów. Koncerty oraz imprezy masowe nie odbywają się od wielu miesięcy. Pod znakiem zapytania stanęła także organizacja balów maturalnych. – Studniówkę mieliśmy zaplanowaną na 22 stycznia. Termin dawno minął, a wydarzenia jak nie było, tak przed maturą raczej już nie będzie – mówi Paweł Matkowski, dyrektor I LO w Gnieźnie.


Studniówka to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich maturzystów. Studniówka to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich maturzystów. / Shutterstock

Wielkie rozczarowanie 

– To trudny i smutny temat. Wszyscy odliczaliśmy już dni do studniówki. Wielu z nas czekało na to wydarzenie od pierwszej klasy  komentują zawiedzeni maturzyści.  Bale organizowane dla trzecioklasistów to wieloletnia tradycja. Pracuję od 1985 roku i nie pamiętam, żebyśmy kiedyś musieli je odwołać. Ty razem nie było wyjścia. Ze względu na reżim sanitarny, wydarzenie się nie odbędzie – mówi Janusz Zawadzki, nauczyciel.

Polonez - tradycyjnie wykonywany przez uczestników studniówek. Polonez 

Zabawa nie tylko dla uczniów 

– Studniówka to miły akcent, również dla nas. Mamy okazję spotykać się z uczniami w zupełnie innych okolicznościach. To moment, w którym wzajemnie możemy podziękować sobie za pracę i wspólnie się bawić – mówi Ewa Mundt, nauczycielka historii. Bale maturalne to tradycja kultywowana we wszystkich polskich szkołach. Pozostaje więc pytanie, czy matura bez poprzedzającej ją studniówki będzie w ogóle ważna?  Na szczęście nasza młodzież jest bardzo kreatywna. Zastanawiają się, czy nie zorganizować balu w formie wydarzenia online – podkreśla Zawadzki. 


Posłuchaj

3:12
Maturzyści w tym roku bez studniówki (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

studniówka1200.jpg
Studniówka kiedyś i dziś. Co się zmieniło?

Branża rozrywkowa również cierpi 

Odwołanie setek wydarzeń na terenie całego kraju to problem, z którym mierzy się również wielu muzyków. Działalność większości z nich ogranicza się w ostatnich miesiącach jedynie do występów w sieci.  Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest zorganizowanie małej imprezy w domu, np. przyjęcia dla pięciu najbliższych przyjaciół. Kreatywność młodych ludzi nie zna granic, więc może nawet uda im się zatańczyć poloneza – zauważa z uśmiechem DJ Bulma. Coraz głośniej mówi się też o tym, by świętowanie przesunąć. – Planujemy zorganizować bale dla maturzystów. Najprawdopodobniej odbędą się one jednak już po egzaminach, kiedy wszystko się uspokoi – zapowiada Łukasz Kaszyński, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Jak tańczyć poloneza? Figury taneczne / Instytut Muzyki i Tańca 

Studniówka to wielkie wydarzenie dla wszystkich maturzystów. Bale symbolicznie wieńczą lata, które poświęcili na naukę i są okazją do oderwania się od książek. Przez kilka dni głównym tematem stają się bowiem sukienki, garnitury i polecani fryzjerzy. Dla wielu uczniów to również okazja do ostatniej zabawy w klasowym gronie i moment, w którym bezwzględnie należy zacząć gruntowne przygotowania do egzaminów. 

Wojciech Kilar, "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy / PWM Edition

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 16.47

Polecane