Rysownicy żegnają Papcia Chmiela. Powstała niezwykła wystawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rysownicy żegnają Papcia Chmiela. Powstała niezwykła wystawa
Henryk Jerzy Chmielewski, twórca serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek".Foto: Tomasz Golab / Forum

Krakowscy rysownicy żegnają nestora polskiego komiksu. Na skwerze im. Papcia Chmiela stanęła wystawa poświęcona jego twórczości. Nie zabrakło kultowych Tytusa, Romka i A'Tomka oraz postaci samego artysty. 

"Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz" – tymi słowami Henryk Jerzy Chmielewski, znany pokoleniom jako Papcio Chmiel, powołał do życia swojego najpopularniejszego bohatera, Tytusa. Komiksowy szympans przez dziesięciolecia bawił czytelników. Te słowa to jednocześnie hasło przewodnie wystawy zorganizowanej w hołdzie dla artysty. Stworzone prace można podziwiać na krakowskim skwerze im. Papcia Chmiela.


"

Od dziś przez dwa tygodnie, na skwerze im. Papcia Chmiela w Krakowie można oglądać wystawę ilustracji w hołdzie dla...

Opublikowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe Piątek, 29 stycznia 2021


tytus, romek i atomek 1200.jpg
Kapustogrocholotem przez świat. Obrazy kulinariów w komiksach Papcia Chmiela

W hołdzie Mistrzowi

– Autorami ilustracji jest szereg twórców działających w Krakowie. Są to rysownicy zarówno młodsi jak i starsi – mówi Artur Wabik z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. – Wśród prac, w oczy rzuca się ikoniczne przedstawienie konturu postaci Papcia Chmiela. Jego charakterystyczna, bujna fryzura i długi wąs są nie do pomylenia – zauważa. 

Posłuchaj

2:54
Wystawa poświęcona twórczości Papcia Chmiela (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Batman vs. Tytus – starcie gigantów 

W pojedynku dwóch popularnych bohaterów komiksowych, który miałby większe szanse?  Batman jest na pewno lepiej przygotowany do takiego starcia. Ma więcej sprzętu. Znaczną przewagę daje mu Batmobil. Tytus jest natomiast zwinny, wysoko skacze, ma silne ręce i łatwo się podciąga, bez użycia liny i Batarangów. Trudno powiedzieć – ocenia Wabik. – Mimo że Batman ma całą flotę pojazdów, które samodzielnie sobie buduje, to jednak Tytus ma ogromne wsparcie techniczne od strony profesora T.Alenta. Myślę, że na tym polu mógłby pobić Batmana.  dodaje Rafał Kołsut, członek zarządu Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Podziwiający prace krakowianie nie mają jednak wątpliwości  Tytus jest zwinny i sprytny. Pokona każdego – przekonują.

"Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz" – wystawa w hołdzie dla Papcia Chmiela / Miasto Kraków


Papcio Chmiel zmarł 21 stycznia 2021 roku. Na wieść o jego śmierci, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zaprosiło twórców do wykonania ilustracji w hołdzie artyście. Swoje prace zaprezentowali: Łukasz Golewski, Tomasz Grządziela, Aleksandra Herzyk, Joanna Karpowicz, Karolina Plewińska, Łukasz Ryłko, Szymon Szelec, Rafał Szłapa i Ewa Zaremba. Wystawa jest dostępna do 12 lutego.

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Bzdzikot
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 8.21

zch


Polecane