Sobolewski: w PiS trwa analiza uzasadnienia orzeczenia TK ws. aborcji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sobolewski: w PiS trwa analiza uzasadnienia orzeczenia TK ws. aborcji
Krzysztof SobolewskiFoto: PR

– W niedługim czasie będziemy komunikować o działaniach, które zostaną podjęte. Nie mówię tutaj o konkretach, gdyż każde słowo wypowiedziane w tej chwili będzie traktowane jako pewnik. Dlatego mówię o tych działaniach, które będą podjęte, ale po analizie i po tym, jak już spłyną wszystkie pomysły i propozycje, także ze strony naszych koalicjantów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Przed tygodniem opublikowane zostało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, dotyczące tzw. ustawy antyaborcyjnej. W związku z jego publikacją moc straciła przesłanka dopuszczająca aborcję w przypadku podejrzenia ciężkiej wady płodu. W "Salonie politycznym Trójki" o planach Zjednoczonej Prawicy w związku z tym mówił szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Protest aborcja Warszawa 1200 PAP.jpg
Poseł PiS: aborcja to zabijanie człowieka. Nie mogło być innej interpretacji TK
Posłuchaj
"Trwa analiza orzeczenia"

Gość radiowej Trójki podkreślił, że w Prawie i Sprawiedliwości nadal toczą się prace nad analizą uzasadnienia do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Jak podkreślił, dopóki się ta analiza nie skończy, nie będą padać żadne deklaracje.


Posłuchaj

13:15
Krzysztof Sobolewski: w PiS trwają analizy uzasadnienia do orzeczenia TK ws. aborcji (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W niedługim czasie będziemy komunikować o działaniach, które zostaną podjęte. Nie mówię tutaj o konkretach, gdyż każde słowo wypowiedziane w tej chwili będzie traktowane jako pewnik. Dlatego mówię o tych działaniach, które będą podjęte, ale po analizie i po tym, jak już spłyną wszystkie pomysły i propozycje, także ze strony naszych koalicjantów, bo też przedstawiają różne propozycje. Będziemy musieli je zanalizować i sądzę, że w niedługim czasie będą przedstawione nasze dalsze kroki w tym temacie – mówił Krzysztof Sobolewski.

Bez poparcia dla projektów PSL i Lewicy?

Władysław Kosiniak-Kamysz 1200 PAP.jpg
Pomysł przeprowadzenia referendum ws. aborcji. Paweł Badzio: PSL będzie tutaj osamotnione

Poseł PiS odniósł się też do dwóch propozycji rozwiązań legislacyjnych dotyczących aborcji, które złożyły Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica. Pierwsza zakłada powrót do "status quo ante", czyli przywrócenia ustawy w identycznym brzmieniu, co przed orzeczeniem TK. – Proponuję Polskiemu Stronnictwu Ludowemu poszukania większości do poparcia tego projektu. W tej chwili nie widzę takiej większości – mówił.

Projekt Lewicy to propozycja depenalizacji aborcji. O tej pierwszej ustawie Krzysztof Sobolewski stwierdził, że byłaby niekonstytucyjna. Co do drugiej  Lewica toczy rozmowy, jednak – jak podkreślił polityk – PiS nie został na nie zaproszony. – Mogę zapewnić, że ze strony Prawa i Sprawiedliwości poparcia dla takiej ustawy na pewno nie będzie – powiedział Krzysztof Sobolewski.

Salon Polityczny Trójki - Krzysztof Sobolewski/Polskie Radio

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Sobolewski (szef Komitetu Wykonawczego PiS)
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 08.44

jmo/kr

Polecane