Notatki Napoleona do kupienia za milion euro!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Notatki Napoleona do kupienia za milion euro!
Cesarz Napoleon I na koniu. Obraz Horace'a Verneta (ok. 1815-50) Foto: Everett Collection/Shutterstock

Bitwa pod Austerlitz należy do najbardziej znanych w historii. Nazywana także "Bitwą trzech cesarzy", uznawana jest zarazem za bodaj najwspanialszy przykład napoleońskiego geniuszu taktycznego. Teraz na sprzedaż wystawiono manuskrypt z odręcznymi notatkami Małego Cesarza dotyczącymi tej bitwy.


Tytus Chałubiński.jpg
Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza

2 grudnia 1805 roku pod Austerlitz (dzisiaj czeski Slavkov u Brna) francuskie wojska zmierzyły się z połączonymi austriacko-rosyjskimi siłami III koalicji antyfrancuskiej. Oddziały Napoleona liczyły ok. 71,5 tys. żołnierzy, a jego przeciwnicy mieli ponad 92 tys. żołnierzy dowodzonych przez generała Kutuzowa. Mimo tak wyraźnej przewagi ponieśli sromotną klęskę.


Posłuchaj

2:43
Napoleon o bitwie pod Austerlitz (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Historycy wojskowości uznają bitwę pod Austerlitz za "drugie, po Kannach, arcydzieło taktyczne w historii wojen". Teraz, 215 lat później, paryska galeria "Arts et autographes" wystawiła na sprzedaż 74-stronicowy manuskrypt wspomnień Napoleona spisanych przez jego adiutanta, generała Henri-Gatiena Bertranda, na Wyspie Świętej Heleny. Są na nim również notatki samego cesarza.

– Napoleon wprowadził ok. 15 poprawek, m.in. na początku poprawiał daty. W tych wspomnieniach mówi o sobie w trzeciej osobie: "Cesarz powiedział...", "Cesarz zrobił...", "Cesarz wydał rozkaz..." – opowiada o wystawionym manuskrypcie Alizée Raux, córka właściciela galerii "Arts et autographes".

Ten rękopis, jeden z najważniejszych dotyczących historii Francji znajdujący się w prywatnych rękach, jest do kupienia za ponad milion euro.

Austerlitz, 1805/YouTube Encyklopedia PWN – warto wiedzieć więcej


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Stefan Foltzer
Data emisji: 02.02.2021
Godzina emisji: 11.30

pr

Polecane