Prysznic powie nam, kiedy niepotrzebnie zużywamy wodę. Niezwykły wynalazek polskich naukowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prysznic powie nam, kiedy niepotrzebnie zużywamy wodę. Niezwykły wynalazek polskich naukowców
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Breadmaker

Jest sterowany gestami, dozuje wodę i szampon, a do tego umila nam czas, wyświetlając ulubiony film lub puszczając ukochaną muzykę. Innowacyjna bateria prysznicowa stworzona przez naukowców Politechniki Śląskiej została nagrodzona złotym medalem podczas targów Kaohsiung International Invention and Design EXPO na Tajwanie, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku.

maglev 1200 free.jpg
Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości

Prysznic jak smartfon

Polski wynalazek, który ma szansę zrewolucjonizować codzienną kąpiel, działa z wykorzystaniem znanego wszystkim Androida, czyli systemu operacyjnego zainstalowanego w większości smartfonów. 


Posłuchaj

3:06
Czy wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej podbije nasze łazienki? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Prysznic pozwala uzyskać nowe funkcjonalności, np. personalizację ustawień – informuje dr hab. inżynier Leszek Remesz z Politechniki Śląskiej. – Można wyobrazić sobie procedury myjące, które pozwalają kontrolować proces mycia. Prysznic może ograniczyć użytkownika, przypominając mu, że niepotrzebnie zużywa wodę, bo proces mycia już się zakończył. Jest wyposażony w system nagłośnienia, który może pracować w warunkach stosunkowo trudnych – opisuje naukowiec.

"

✨Congratulations to all the organizers, delegates and participants of KIDE 2020✨ Thank you all for your untiring SUPPORT! 👏👏👏 Good Job to all the Winners 👏👏👏🙌🙌🙌🎗️🥇🥈🥉🏅🎖️🎗️ Be the BEST that you can be 🥰🥰🥰

Opublikowany przez Kaohsiung International Invention and Design EXPO 2020 - KIDE 2020 Piątek, 1 stycznia 2021

Technologia i ekologia

Takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka może się wydawać fanaberią, jednak system rozwiązań pozwalających na oszczędzanie wody w łazience staje się standardem. Jak podkreśla redaktor portalu wnętrzarskiego Justyna Łotowska, prysznic nowej generacji wpisuje się w dwa dzisiaj kluczowe trendy w projektowaniu łazienek.

 Technologia sprawia, że łazienki stają się bardziej komfortowe. Można nimi sterować pilotem czy aplikacją w smartfonie. Kolejnym trendem w projektowaniu łazienek jest myślenie o ekologii. Nasze domy i mieszkania na pewno będą coraz bardziej zielone – mówi.

Od 2022 roku w polskich łazienkach

Bateria prysznicowa wynaleziona przez naukowców Politechniki Śląskiej w porównaniu do obecnych systemów sanitarnych jest w stanie ograniczyć zużycie wody o blisko połowę. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu specjalnego napowietrzacza oraz ''wymuszeniu'' ograniczenia czasu kąpieli. Do sprzedaży produkt ma trafić z początkiem przyszłego roku.

Jak często powinniśmy brać prysznic? Odpowiedź naukowców może się wam nie spodobać/Health & Fitness

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 02.02.2021
Godzina emisji: 6.19

kr

Polecane